Ani v případě, pokud by všichni voliči, kteří dali v prvém kole prezidentských voleb hlas Mirku Topolánkovi, Michalu Horáčkovi, Pavlu Fischerovi, Jiřímu Hynkovi, Petru Hannigovi, Vratislavu Kulhánkovi a Marku Hilšerovi, tentokrát své hlasy dali jednotně Jiřímu Drahošovi, na vítězství by to nestačilo.

Miloš Zeman totiž na Karvinsku v prvém kole získal tolik hlasů, že ani součet všech ostatních kandidátů nedá více. Zeman získal 62 526 hlasů, zatímco všichni ostatní jen 45 040.

Ze 17 měst a obcí Karvinska byl součet všech hlasů s výjimkou Zemanových vyšší jen ve čtyřech, a to Českém Těšíně, Horních Bludovicích, Chotěbuzi a Těrlicku.

Ve druhém kole se předpokládá zhruba stejná volební účast. Rozhodně se ale nedá očekávat, že všichni voliči, kteří dali v prvém kole své hlasy neúspěšným kandidátům, je tentokrát dají Drahošovi.

V sobotu odpoledne bude zajímavé sledovat, jak se voliči v jednotlivých obcích rozhodli. Na Karvinsku se však očekává, že Zeman Drahoše porazí. V celorepublikovém měřítku však může být situace jiná.

Po 1. kole byl poměr Zemanovi voliči versus všichni ostatní v ČR 1 985 547 ku 3 162 594. Aby ve 2. kole vyhrál Drahoš, musí na svou stranu získat zhruba dvě třetiny voličů vyřazených kandidátů.

Jak budou volit čtenáři Deníku, napoví anketa pod článkem.