Po zdražení nafty kvůli návratu dočasné slevy (o 1,50 Kč snížená spotřební daň) a také skokovém zvýšení ceny benzinu tento týden, začali řidiči z příhraničí mířit k polským čerpacím stanicím ve větším počtu.

Litr benzinu Natural 95 je tam vyjde výrazně levněji než v Česku, až o čtyři koruny – zhruba na 36,50. Litr nafty stojí v Česku i v Polsku přibližně stejně, okolo 36 korun.

V některých garážích v ulici Olšiny v Karviné se zabydleli bezdomovci. Srpen 2023.
VIDEO: Bezdomovci v garážích v Karviné. Trápí majitele, nepomůže ani policie

Zvýšené návštěvnosti u čerpacích stanic si už všimli u polští prodejci. „Ano, českých řidičů tento týden začalo jezdit zase více. Pozorujeme to,“ řekl muž z obsluhy čerpací stanice Orlen v polské obci Žibřidovice, kam je to z Karviné asi 8 kilometrů.

A právě u stanice firmy Orlen, která v Česku vlastní společnost Benzina) je tankování teď v létě ještě výhodnější. „Stejně jako loni máme akci, kdy na litr benzinu či nafty poskytujeme slevu 30 grošů, což je asi koruna padesát. Využívat to mohou ti, kdo mají aplikaci Orlen,“ dodal muž z obsluhy.

V Karviné mohli lidé ve středu 2. srpna poprvé po dvou a půl letech poprvé navštívit zmodernizovaný krytý bazén.
VIDEO: Krytý bazén v Karviné opět v plné kráse. Plave tu veřejnost i Kosatky

Čeští řidiči se o lepších cenách pohonných hmot dozvídají postupně. I proto ještě v pátek nebyl na pumpách v polském příhraničí žádný velký nával českých aut. Mile překvapeni cenou benzinu ale byli ti, kdo jezdí k polským sousedům nakupovat pravidelně. „Vyrazili jsme jako každý pátek na víkendový nákup do Polska a koukám, že cena benzinu je fakt výhodná, takže naberu plnou,“ svěřil se pan Martin, který přijel s manželkou z Orlové.

Mírně zdražily cigarety

Ceny pohonných hmot u polských čerpacích stanic jsou v poslední době stabilní. Anebo rostou jen mírně, „Minulý týden se cena zvedla asi o dvacet grošů,“ řekla obsluha jedné z pump v polském Těšíně.

Havířov, Zmrzlina GOGO, OD Permon
Kde se osvěžit v létě. Toto je výběr nejlepších zmrzlin napříč Karvinskem

Společně s benzinem jsou největším tahákem pro Čechy v Polsku také cigarety. Podle některých zpráv údajně zdražily. Jak ale Deník na místě zjišťoval, ceny vzrostly jen mírně, údajně asi o tři koruny za krabičku. Krabička cigaret značky L&M se v Chałupkách (Bohumín) prodává za 83 korun, krabička cigaret zn. Camel přijde na cca 18 zlotých, tedy asi 97 korun.