Havířov mu proto vrátí větší část kupní ceny za pozemek a zaplatí dalších 40 milionů korun za demolici, kterou na své náklady provedl. V pondělí o tom rozhodli zastupitelé.

Smlouvu s hokejovým klubem HC Wolves Český Těšín město uzavřelo v roce 2021. Klub se tehdy zavázal objekt staré školní budovy strhnout a na pozemcích postavit víceúčelovou halu s ledovou plochou. Jednatel klubu Petr Malíř tehdy prohlásil, že chce peníze na výstavbu haly získat jako dotaci od Národní sportovní agentury. Ta však nakonec dotační titul nevypsala a spolek HC Wolves od stavby ustoupil. Letos v květnu oslovil město s žádostí o odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání.

Prodejce Willy Pedro je podobný Diegu Maradonovi, Havířov, 18. 12. 2023.
VIDEO: V Havířově prodával dvojník Diega Maradony. Lidé mu změnili život

Zastupitelstvo s navrácením peněz za pozemky i nákladů na demolici staré školní budovy souhlasilo. Pozemky se tak vrátí městu za původní cenu, přičemž jejich hodnota je podle primátora Josefa Bělici oproti roku 2021 skoro trojnásobně vyšší. „Jsem přesvědčen, že ta dohoda je pro město výhodná,” řekl Bělica (ANO).

„Mě samozřejmě mrzí, že ten projekt dalšího kluziště nemůžeme realizovat. Zároveň mám radost z toho, že město přistoupilo k jednání s námi férově a že nás v tom nenechalo,“ řekl Petr Malíř.

Opozice: Kolik stála demolice? Chceme doklady!

Připomínky však měli opoziční zastupitelé za sdružení Havířov sobě. Nevadí jim prý, že město pozemky odkoupilo a ještě zpětně zaplatí náklady na demolici, ale způsob, jakým se tento krok na radnici připravil a také to, že zástupce investora nepředložil doklady, kolik demolice vlastně stála.

Pád kolotoče v době konání Havířovských slavností přerušil program slavností, Havířov, 3. září 2022.
Nehoda kolotoče na Havířovských slavnostech. Policie obvinila dva muže

„Nezpochybňujeme záměr pana Malíře a společnosti HC Wolves, protože s tím záměrem bychom i souhlasili. Nicméně nesouhlasíme s celým průběhem, jak se to odehrálo. Podle našeho názoru je to celé netransparentní, protože město si nechalo vypracovat posudek na demolici, který zní 65 milionů, a dohodli se na částce 40 milionů korun. Pan Malíř tady vystoupil a řekl, že ty náklady byly mnohem vyšší, nicméně žádné doklady k tomu nepředložil. V podstatě tedy transparentně nevíme, jaké byly skutečné náklady na demolici,“ řekl zastupitel Libor Gawlas (Havířov sobě).

Trenér a sportovní manažer Miroslav Matušovič se po deseti letech v MFK Havířov rozhodl skončit. Kde bude jeho nové angažmá?
Čas na změnu. Matušovič odmítl nabídku Havířova a těší se na novou výzvu

Josef Bělica tvrdí, že k částce 40 milionů existují dva znalecké posudky, jeden z doby, kdy se uzavírala smlouva o kupní smlouvě a částka za demolici se blížila 45 milionům korun. „Podle nového znaleckého posudku je to aktuálně 65 milionů korun. Myslím si tedy, že cena vyjednaná s investorem je pro město výhodná,“ řekl.

Oprava zimního stadionu

Všechny strany se nicméně shodují na tom, že druhá ledová plocha je v Havířově potřeba. Radnice ale zatím žádnou takovou stavbu na znovunabytých pozemcích nechystá. „Momentálně tam nemáme v plánu stavět nějakou konkrétní stavbu. Nicméně jsou to lukrativní pozemky v centru města a jsme přesvědčeni o tom, že do budoucna pro ty pozemky využití najdeme,“ řekl primátor Josef Bělica.

V Karviné začal v neděli 3. prosince vánoční jarmark. Porovnali jsme ceny občerstvení na stejné akci v Karviné a Havířově.
Je levněji v Karviné, či v Havířově? Porovnejte si ceny na vánočních jarmarcích

Dodal také, že se nyní řeší projekt modernizace stávajícího zimního stadionu. „Chystáme opravu zimního stadionu, rekonstrukci střechy a řešíme potenciálně, že by nová ledová plocha mohla vzniknout v této lokalitě. Jednání jsou ale zatím na začátku,“ řekl s tím, že by Havířov na takovou investici rád získal dotace.