V Karviné působil v letech 1975 až 1985, od roku 1994 pak pracoval na ministerstvu zahraničí a poté ve Vídni nebo Ženevě. Jeho pracovní náplní byla problematika odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení.
„Byla to zajímavá práce. Diplomacii jsem sice nestudoval, ale tehdy, pár let po listopadu 1989, potřebovali na ministerstvo nové lidi, ideálně se znalostí jazyků a tak přišla nabídka,“ vzpomínal v sobotu 16. září na oslavách 70 let gymnázia učitel, který své žáky cepoval v němčině a angličtině. Připomíná, že právě znalost jazyků byla v jeho novém působišti velkou devizou.

Na karvinskou školu, kde působil 10 let, rád vzpomíná a pokud mu to čas dovolí, přijede. „Byl jsem tu i před deseti lety na 60. výročí školy, ale tehdy jen na pár hodin. Letos jsme si udělal více času a sešel se s třídou, kde jsem byl třídní a kde shodou okolností studoval i současný ředitel gymnázia Miloš Kučera,“ vypráví Otakar Gorgol.
Večeře v Bílém domě
Při našem povídání nemůžeme vynechat ani jeho pracovní návštěvu v Bílém domě na Summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu v roce 2016, jehož hostitelem byl americký prezident Barack Obama. „Tam jsem jel tehdejším premiérem Sobotkou, s nímž jsme byli společně na večeři u amerického prezidenta. S Obamou jsem sice nemluvil, ale zato mám jako vzpomínku fotografii se členy amerického námořnictva, kteří tam tehdy působili jako ochranka,“ vysvětluje diplomat.
Bývalý učitel cizích jazyků a diplomat Otakar Gorgol. Na snímku s jednou z bývalých studentek.
Čtyřiasedmdesátiletý Otakar Gorgol je stále vitální a nezahálí ani pracovně. „V roce 2020 jsem končil ve Vídni a odešel do důchodu. Zjistil jsem ale, že to není nic pro mě a proto stále pracuji, byť na zkrácený úvazek. Pomáhám s projekty ve Státním ústavu radiační ochrany,“ usmívá se bývalý pedagog a diplomat.