V Karviné působil v letech 1975 až 1985, od roku 1994 pak pracoval na ministerstvu zahraničí a poté ve Vídni nebo Ženevě. Jeho pracovní náplní byla problematika odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení.

„Byla to zajímavá práce. Diplomacii jsem sice nestudoval, ale tehdy, pár let po listopadu 1989, potřebovali na ministerstvo nové lidi, ideálně se znalostí jazyků a tak přišla nabídka,“ vzpomínal v sobotu 16. září na oslavách 70 let gymnázia učitel, který své žáky cepoval v němčině a angličtině. Připomíná, že právě znalost jazyků byla v jeho novém působišti velkou devizou.

V sobotu 16. září 2023 se konalo setkání absolventů a pedagogů Gymnázia Karviná v rámci 70. výročí existence školy.
VIDEO: Gymnázium Karviná slavilo 70 let. Podívejte se, jak vypadaly oslavy

Na karvinskou školu, kde působil 10 let, rád vzpomíná a pokud mu to čas dovolí, přijede. „Byl jsem tu i před deseti lety na 60. výročí školy, ale tehdy jen na pár hodin. Letos jsme si udělal více času a sešel se s třídou, kde jsem byl třídní a kde shodou okolností studoval i současný ředitel gymnázia Miloš Kučera,“ vypráví Otakar Gorgol.

Večeře v Bílém domě

Při našem povídání nemůžeme vynechat ani jeho pracovní návštěvu v Bílém domě na Summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu v roce 2016, jehož hostitelem byl americký prezident Barack Obama. „Tam jsem jel tehdejším premiérem Sobotkou, s nímž jsme byli společně na večeři u amerického prezidenta. S Obamou jsem sice nemluvil, ale zato mám jako vzpomínku fotografii se členy amerického námořnictva, kteří tam tehdy působili jako ochranka,“ vysvětluje diplomat.

Oslavy výročí 70 let Gymnázia Karviná si nenechal ujít ani jeho bývalý učitel cizích jazyků a diplomat Otakar Gorgol. Na snímku s jednou z bývalých studentek.Bývalý učitel cizích jazyků a diplomat Otakar Gorgol. Na snímku s jednou z bývalých studentek.Zdroj: se svolením Marka Běhana

Čtyřiasedmdesátiletý Otakar Gorgol je stále vitální a nezahálí ani pracovně. „V roce 2020 jsem končil ve Vídni a odešel do důchodu. Zjistil jsem ale, že to není nic pro mě a proto stále pracuji, byť na zkrácený úvazek. Pomáhám s projekty ve Státním ústavu radiační ochrany,“ usmívá se bývalý pedagog a diplomat.