Dávno pryč je doba, kdy domov důchodců byl o striktním režimu a zdravotních sestrách v uniformách. Doba pokročila a společnost si začala uvědomovat, že každý člověk má právo žít až do konce života plnohodnotně a radostně. O tom svědčí i stále se rozvíjející se služby a programy pro seniory v Havířově.
Ne jinak tomu je také v Domově Havířově-Šumbarku, nebo Domovince, která zajišťuje respitní péči v denním stacionáři. Žádosti o umístění stále přibývají a z toho důvodu také město Havířov staví nový domov důchodců.

Například na volné místo do Domova Havířov na Šumbarku stále čeká zhruba tisíc uchazečů. Zařízení je žádané především proto, že se zde způsob života téměř neliší od běžného života v rodině. Domov samozřejmě nabízí bohaté programy pro volný čas.
„Je velice pozitivní, že sami klienti za námi přicházejí s návrhy, co by je bavilo. Například ženy by chtěly kuchyňku, kde by mohly péct nebo stabilní koutek se šicím strojem.“ řekla ředitelka Domova Stanislava Valášková.

Důchodci také rádi jezdí na výlety nebo se účastní různých společenských her, které jsou pro ně pořádány. V září se chystá hned několik akcí.
„Klienti pojedou do Punkevní jeskyně, navštíví Westernové odpoledne ve Frenštátě pod Radhoštěm. V druhé polovině měsíce pak na zahradě našeho zařízení pořádáme sportovně–společenské hry, kde budou pozvány všechny havířovské kluby důchodců. Tuto akci budeme dělat o týden později i pro imobilní seniory z okolních sociálních organizací,“ dodala k blízké budoucnosti ředitelka.