Dvaašedesátiletá žena v důchodu žije sama v rodinném domku na okraji Karviné. A aby se prý cítila bezpečně, potřebuje pořádného hlídacího psa. Žádný jí však nevydrží déle, než pár týdnů doslova je střídá jako ponožky.

„Neustále se u jejího domu střídají psi. Nebylo by na tom nic tak hrozného, kdyby nebyli zavřeni v kotci a neštěkali celý den a celou noc. Má je spíš jako dekoraci na zahradu," uvedla šokovaná sousedka, která Deník kontaktovala, ale nechtěla být jmenována. Uvedla, že sousedka, která má finanční problémy mnohdy psům nedává ani pravidelně jíst a absolutně se jim nevěnuje.

„Jsem na dlouhodobé nemocenské a denně vidím, jak se pejsci trápí. A co hůř, střídá je závratnou rychlostí a ještě vytrubuje, že ten minulý pes byl k ničemu. Jednu dobu zde dokonce měla až tři psy zavřené v jednom kotci," dodala žena.

Paní Růženu Č. se nám podařilo zkontaktovat a podle všeho se jí nezdá, že by dělala něco špatného. „Podívejte se, když je pes blbej hlídač, tak musím najít jiného. Jsem sama v domě, stará bába a nikdy nevíte, co se může přihodit," uvedla. Na otázku, jak se však cítí v bezpečí, když je pes zavřený v kotci, neuměla odpovědět.

„Zase ho nemůžu nechat běhat po zahradě, aby mi všechno zdemoloval. To není jen tak, starat se o psa," řekla Deníku důchodkyně, která nemá problém shánět neustále nové hlídače. Navštěvuje útulky anebo shání psy po známých. Na tom, že jde o živé tvory, jí očividně nesejde. „Pes je pes. Nepustím si ho do baráku a na procházky s ním chodit nemůžu, jsem už stará a mám nemocná kolena," vysvětlila.

Útulky na Karvinsku se s takovým jednáním, bohužel, čas od času setkávají. Lidé si vezmou pejska z útulku a za nějaký čas ho vrací.

„S tímto faktorem se setkáváme, naštěstí už ne tak často, ale přesto. Lidé si někdy vezmou domů pejska nepromyšleně a za pár týdnů jej vrací s tím, že ničí nábytek, nehodí se k dětem nebo na zahradu," uvedla Eva Burková, která dělá v útulcích dobrovolnici.

Věra Horvátová z karvinského magistrátu uvedla, že v útulku v Karviné nic takového neregistrují. „Začali jsme pejsky půjčovat potencionálním zájemcům třeba i na týden, dva, ať se vzájemně otestují a pak s nimi uzavřeme vztah o pěstounské péči. Je pravdou, že občas se stává, že někdo psa vrátí, ale je to v odůvodněných případech, například alergie dětí a podobně," sdělila s tím, že těchto případů není mnoho a v žádném případě není možné hovořit o jedné osobě.

Havířovský útulek Max tuto problematiku rovněž řešil. „V prvním roce provozu útulku se nám to párkrát stalo, ale po těchto zkušenostech, pokud se stane, že někdo psa vrací podruhé, takovému člověku nového psa nedáme," uvedla vedoucí útulku Dagmar Polaková.

Zájemcům, kteří do útulku přijdou a nejsou stoprocentně rozhodnuti, pak útulek nabízí možnost půjčit si psa pouze na venčení. „Tato forma je velice výhodná pro lidi i pro psy. Můžou se tak vzájemně seznámit a hlavně zjistit, zda to vyhovuje jak novému páníčkovi, tak pejskovi," dodala.