V sobotu večer hygienici evidovali169 nakažených. K otestování byly odebrány vzorky dalších více než 900 lidí, řekla ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Další výsledky testů se podle ní dají očekávat v neděli.

Z 280 vzorků, které hygienici odebrali v pátek, bylo šest pozitivních. Za dalším nárůstem jsou dohledané kontakty už dříve pozitivně testovaných lidí.

V souvislosti s Dolem Darkov se tak dosud prokázala nákaza u 135 pracovníků dolu a 31 jejich rodinných příslušníků. Mezi horníky je také šest pendlerů z Polska. Tři pozitivně testovaní lidé jsou zaměstnanci firem, kteří na šachtu docházeli například provádět servis.

Covid-19 v MS kraji: I přes malér v Darkově máme nové bílé místo, hlásí hejtman

K pátečním 18:00 bylo v evidenci 147 pozitivně testovaných. Mezi nimi bylo 125 zaměstnanců z dolu, 19 jejich rodinných příslušníků a tři pracovníci jiného zaměstnavatele, kteří tam prováděli například údržbu.

Dnes mělo být odebráno nejvíc vzorků, asi 700, nakonec jich však hygienici ve spolupráci se zdravotníky a armádou odebrali více než 900. "K odběru přišli i někteří lidé, kteří měli přijít až v neděli," řekla Svrčinová.

VÍKENDOVÉ TESTY

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov potrvá do pondělka. "Je to organizované, všechno probíhá v klidu," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Předpokládaný čas odběru se horníci dozvídají den předem.

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Babiš doufá, že se těžba v Darkově nezastaví

V Dole Darkov se koronavirová nákaza začala šířit minulý týden. Hygienici tam proto plošné testy dělali už počátkem týdne, kdy odebrali vzorky téměř 800 lidí. Mnoho pozitivně testovaných horníků nemělo žádné příznaky nemoci. 

STAV NEBEZPEČÍ?

Situací v OKD se bude v pondělí zabývat Krizový štáb Moravskoslezského kraje, na základě výsledku testování zváží další případná opatření. 

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

Zuzana Klusová (Piráti) .
Jednička Pirátů v kraji Klusová: Nedopusťme, ať celý region skončí v izolaci!

Nárůst počtu nakažených čekají hygienici hlavně v rodinách pozitivně testovaných havířů. 

"Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," uvedl tento týden moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nyní takové kompetence nemá.

Vojenské sanitní vozy.
Do Karviné kvůli nákaze v Dole Darkov míří další vojáci

Karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD) uvedl, že o situaci v OKD pravidelně jedná s hejtmanem i vedením OKD. "Vycházíme vstříc všem požadavkům Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, dodržujeme jako město veškerá nařízení. Všechna zásadní opatření jsou v rukou exekutivy, tj. hygieniků a epidemiologů," uvedl Wolf.

Město na sociálních sítích také napsalo, že se množí dotazy lidí týkající se možnosti návratu domů v případě okamžitého vyhlášení stavu nebezpečí, a uvedlo, že tento víkend vyhlášení stavu nebezpečí neočekává.