Pracovníci státního podniku Diamo, který stará důlní díla spravuje, začali se zasypáváním téměř 900 metrů hluboké jámy. Práce potrvají do roku 2026.

Před 20 lety byla na pomocném závodě zasypána výdušná jáma a nyní přišla na řadu jáma vtažná, která sloužila pro ventilaci jak Dolu Darkov, tak stále ještě činného Dolu ČSM. „Větrání Dolu ČSM a přehrazení tras v podzemí bylo ukončeno v loňském roce,“ řekl ředitel odštěpného závodu Darkov Diamo Josef Lazárek.

Fundus folklorního souboru Suszanie nabízí k zapůjčení kroje a kostýmy, třeba na zimní bály.
V čem jít netradičně na ples či oslavu? Zkuste půjčovnu na Karvinsku

Dodal, že jáma byla od roku 2015 v havarijním stavu, proto bylo prioritní začít s její likvidací co nejdříve. „K zásypu bude potřeba téměř 38 tisíc kubíků zpevněného zásypového materiálu, okolo pěti a půl tisíce kubíků betonu a 130 kubíků štěrku. Přepočteno na auta s betonem jsou to stovky domíchávačů.

Aby neprosakovala voda

Likvidace tohoto důlního díla musí být precizní a důkladná, aby se předešlo případnému průsaku vody. Jáma byla totiž vyhloubena v blízkosti řeky Olše ve velmi náročných geologických podmínkách a případný průnik vody by mohl způsobit rozsáhlé škody. „Naším úkolem je zasypat a zajistit jámu tak, abychom do budoucna zabránili jakýmkoliv negativním projevům na povrchu.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl Jan Rafaj, generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden a také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Moderuje šéfredaktor Deníku Extra Martin Pleva, 1. února 2024, Ostrava.
Jan Rafaj: Nájmy Heimstadenu zdraží, dost lidí dostane peníze zpět z vyúčtování

Zasypávání jámy potrvá s technologickými přestávkami do letošního podzimu, pak přijde na řadu likvidace objektů na povrchu a v bezpečnostním okolí jámy. Hotovi bychom měli být do roku 2026,“ dodal Josef Lazárek.

Po důlním díle zůstane na povrchu pouze takzvaný ohlubňový poval, tedy betonová deska s výduchem pro metan. Povrchové objekty, pokud se nebudou hodit, zmizí.

K TÉMATU

Budoucnost areálu je zatím nejistá 

Podle Jiřího Golasowského si Diamo nechalo zpracovat masterplan, který nastiňuje varianty, jak by areál mohl být v budoucnu využit. „Podle studie se nabízí možnosti k rekreačnímu využití nebo třeba individuálnímu bydlení. Jak bude areál v budoucnu využíván, to si určí město, se kterým spolupracujeme,“ řekl náměstek ředitel Jiří Golasowski.

Ke konci loňského roku vznikla pracovní skupina tvořená zástupci státního podniku Diamo a karvinského magistrátu. „Jde o to postupovat při likvidaci areálu koordinovaně a zároveň respektovat záměry města v této oblasti,“ doplnil ředitel Josef Lazárek.

Důl Darkov byl jedním z nejmladších černouhelných dolů v karvinském revíru. Uhlí se tam začalo těžit v roce 1982 a uzavřen byl společně s nedalekým Dolem ČSA v roce 2021. Důl ČSA, respektive závod Jan Karel, má za sebou více než 160letou historii. Pomocný závod Darkov byl vybudován v letech 1979 až 1984.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Toto je TOP 5 základek Karvinska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková