Země se zachvěla ve 13 hodin a 40 minut.

Podle informací důlní společnosti OKD, která všechny takové seizmické jevy nepřetržitě sleduje, bylo epicentrum v lokalitě Dolu 9. květen ve Stonavě. Nikdo nebyl zraněn.

Lidé chvění zaznamenali i v několik kilometrů vzdáleném Havířově. „Bydlím ve věžovém panelovém domě v Havířově–Podlesí. Když se mi doma začal třást nábytek, hned mi bylo jasné, že jde o důlní otřes,“ řekl Marek Slonina.

Otřes byl projevem uvolnění napětí v poddolované hornině v hloubce asi 800 metrů, kde horníci připravují nový porub pro těžbu černého uhlí.

„Podle našich informací se jednalo o středně silný otřes. Došlo k němu v době, kdy se jednotlivé směny střídaly a na důlním pracovišti proto nebyl žádný z pracovníků. Bezprostředně po otřesu sfárali do podzemí odborníci, kteří prověřovali, zda došlo k poškození důlních pracovišť,“ řekla mluvčí společnosti OKD Věra Breiová.

Celé území, kde se těžilo nebo stále těží černé uhlí, tedy území Ostravska, Karvinska a Frýdecko–Místecka, je doslova prošpikováno čidly. Ta neustále zaznamenávají všechny pohyby země a předávají je na vyhodnocovací pracovistě DPB Paskov. Tam lze následně vyhodnotit epicentrum otřesu a jeho sílu.