Na přelomu října a listopadu vyrážejí lidé na hřbitovy uklidit u hrobů, položit květiny a zavzpomínat na své zesnulé příbuzné, což znamená zvýšený provoz u hřbitovů a také větší šance pro vandaly a zloděje ukořistit nějakou cennost, prodat ukradenou kytici nebo v davu někoho okrást.

Proto budou v okolí hřbitovů více než v jiné dny k vidění policisté a strážníci, kteří budou jednat podle potřeby korigovat dopravu a také si více všímat dění, zda někdo ze hřbitova neodnáší něco, co není jeho. Muži zákona ze zkušeností vědí, že prevence není v tomto případě od věci. Českotěšínští strážníci zvýšili dohled nad hřbitovy už ode dneška.

„Tak jako každý rok v období před Památkou zesnulých a v jejím průběhu posilujeme přítomnost našich hlídek v okolí všech jedenácti hřbitovů v katastrálním území Českého Těšína a Chotěbuze," potvrdil ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Strážníci budou monitorovat i parkoviště, a to ve spolupráci se státními policisty. Ze zkušeností z minulých let vědí, že právě v tomto období se více kradou nejen věnce, ale řádí také více kapsářů a vykrádačů aut.

Více mužů zákona se v okolí českotěšínských hřbitovů bude pohybovat až do 2. listopadu. V tom období se také prodlužuje i otevírací doba hřbitova až do 20. hodiny. Obecně všechny hřbitovy jsou v tomto období otevřeny déle než obvykle.

„V období Dušiček má správce hřbitova na centrálním hřbitově v Havířově-Šumbarku rozšířenou pracovní dobu," řekla mluvčí magistrátu Jana Dybová.

V Bohumíně nebývají v období Dušiček problémy v dopravě vzhledem k tomu, že tam není jeden centrální hřbitov, jako je například v Ostravě. „Není tedy potřeba v období Dušiček přijímat žádná speciální dopravní opatření," uvedl šéf tamních strážníků Karel Vach.

Jeho muži budou nicméně častěji k vidění častěji na hřbitovech a v jejich okolí, aby pomohli minimalizovat krádeže a ničení výzdoby na hrobech.

„Intenzivnější dohled má také odradit zloděje, kteří by ve sváteční dny chtěli u pietních míst vykrádat zaparkovaná vozidla nebo okrádat příchozí o osobní věci," dodal Vach.

Jejich kolegové v Orlové dokonce plánují i noční kontroly areálu hřbitova.

Karvinští strážníci se zaměří hlavně na regulaci dopravy u urnového háje v Mizerově.

Tam totiž kvůli velkému množství aut hrozí největší potíže, případně nehody.

Častěji se ale budou objevovat i v okolí hřbitovů, kde každoročně právě o dušičkách zaznamenávají více krádeží či poškození hrobů.

„Zvýšená ostraha má smysl. V minulých letech jsme takto na hřbitově dopadli dva zloděje," říká zástupce karvinského velitele Václav Ožana.