Řeč je o zvýšeném pohybu lidí a aut kolem všech hřbitovů na Karvinsku, který s sebou přináší období Svátku zesnulých. Policisté proto zejména řidičům radí: „Dodržujte všechny pravidla i úpravy, které s sebou období těchto svátků přináší. Budeme se na jejich dodržování zaměřovat, protože hlavní je bezpečnost všech lidí, kteří se kolem hřbitovů pohybují. Zejména šoféři by měli myslet i na to, že v tyto dny již bývá zhoršená viditelnost a lidé při tom hřbitovy navštěvují často také po setmění a podobně," říká mluvčí policie na Karvinsku Zlatuše Viačková.

Mezi kritická místa Karvinska podle ní patří třeba hřbitov v Karviné-Dolech, který leží těsně vedle rychlostní komunikace mezi Karvinou a Ostravou. Po dobu Svátku zesnulých je v těchto místech z bezpečnostních důvodů snížená rychlost na 50 kilometrů v hodině, vě městech je mohde dokonce „třicítka".

Změny v dopravě

Spoustě řidičů je to ale jedno. „Důležité je sledovat také další dopravní značení, protože někde se na tyto dny zjednosměrňují ulice v okolí a podobně," přidává se také zástupce šéfa karvinských strážníků Václav Ožana.

„Lidé by si ale měli zejména uvědomit, že strážníci a policisté tam skutečně nejsou, aby někoho šikanovali a podobně, jak to od veřejnosti čas od času slyšíme. Hlavní je, aby i při zvýšeném provozu vše běželo pokud možno hladce a s ohledem na bezpečnost všech, kdo se v tyto dny na hřbitovy vydají. Proto apeluji na veřejnost, aby se s námi snažila také spolupracovat," doplnil za všechny karvinský strážník.

Hřbitovní zloději

Další zkušenosti? Například zloději. Již zmínění karvinští strážníci například vzpomínají, jak v nedávné minulosti chytili „povedený" páreček, který kradl z hrobů pietní předměty, které přinášeli pozůstalí. Dvojice pak skončila v rukou policie.

S nenechavci má své zkušenosti také hlavní správce karvinských hřbitovů Ivan Ječmínek.

„Pamatujeme případy, kdy lidé brali věci z hrobů a převáželi je na jiný hřbitov, nebo toto dělali i v rámci jednoho a toho samého hřbitova. Jinak ale na žádné extrémní problémy v těchto dnech nepamatuji a my sami máme vždy nejvíce práce s tím, udržovat na hřbitovech pořádek a čistotu, protože velký pohyb lidí s sebou samozřejmě nese i tuto stránku věci," říká správce pietních míst.

Policie a strážníci tak ve všech městech okresu budou hřbitovy hlídat během denních i nočních hodin.