„Jde o výběr osobností, do jejichž života Bohumín výrazně zasáhl. Někteří se tu narodili, jiní sem přišli později kvůli studiu či práci. Všichni jsou naprosto úžasní a dobrosrdeční lidé, kteří mi ve všem ochotně vyšli vstříc. Představte si, že Marie Rottrová pozvala mě a mou ženu k sobě domů. To tahle najednou sedíte naproti ní na gauči a přemýšlíte, jak jste se tam vlastně ocitnul. A to ještě není všechno, ona byla dokonce ochotná pro nás přijet autem na nádraží,“ líčí Vladimír Pustowka.

Záběr policistů z kamery.
VIDEO: Neutekl. Strážníci v Karviné chytili zloděje ještě na místě

Poslední rozhovory musely kvůli koronaviru proběhnout on-line formou. „Já tomu říkám korespondenční rozhovory, které sice postrádají kouzlo osobního setkání, ale přesto na ně mám nesmazatelné vzpomínky. Například básník Vít Slíva, který je držitelem prestižní ceny Magnesia Litera, mi psal e-maily ve verších a ještě je prokládal latinskými citáty,“ říká autor publikace. Během dvouleté přípravy knihy se s řadou osobností díky pravidelnému kontaktu spřátelil. „Mám pocit, že čím více toho člověk v životě dosáhl, tím je skromnější. Alespoň tak na mě bohumínské osobnosti zapůsobily. A udělaly na mne dojem také tím, že jsou na Bohumín pyšné a mají k městu hluboký lidský vztah,“ vysvětluje.

Velkokapacitní očkovací centrum v Městské sportovní hale Slávie, 22. března 2021 v Havířově.
Očkovací centrum v Havířově ve sportovní hale končí

Na vydání knihy se podílela celá řada známých bohumínských jmen. Titulní fotografii pořídil významný lezecký fotograf Petr Pepe Piechowicz, o finální vzhled přebalu se zasloužila dlouholetá knihovnice Jana Leparová a také spisovatelka a překladatelka Alena Mrázová. Poslední jmenovaná dala celé publikaci společně s Kamilou Smigovou a Dagmar Fialovou končenou podobu. Vychází v nákladu 300 kusů a k dostání bude výhradně v salonu bohumínského kulturního spolku Maryška, který její vydání financoval. Slavnostní křest je naplánovaný na 29. září v secesním domě Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně, většina z osobností na něm přislíbila účast.

Situace u nádraží v Bohumíně.
Počet kruhových objezdů v Bohumíně vzroste

Pokud bude o literární dílo velký zájem, pokusí se autor prostřednictvím Maryšky zařídit jeho dotisk. A nevylučuje, že se pustí do zpracování druhého dílu. Známých a úspěšných osobností spjatých s Bohumínem podle něj běhá po světě dost. „Do určitého věku jsem si myslel, že Bohumín je duchovně mrtvé město. Hluboce jsem se mýlil. Rozhovory mi otevřely oči, jací lidé odsud vzešli a co všechno dokázali. A těch prvních dvanáct je jen začátek. Dejte mi tři roky a přesvědčíte se sami,“ dodává s úsměvem.

Třiapadesátiletý Vladimír Pustowka je výtvarník, ilustrátor a předseda uměleckého spolku Bart Bohumín. Dlouhá léta pracuje jako redaktor podnikových novin. Spolupracuje s kulturním salonem Maryška i místní radnicí, přednáší na univerzitě třetího věku. Kniha s názvem Rozhovory Vladimíra Pustowky s osobnostmi spjatými s městem Bohumín je jeho literární prvotinou.