„Už do první třídy jsme mu museli pořizovat dívčí tenisky, devětatřicítky,“ popisuje René „Golem“ Richter z Hlavnice u Opavy, jaký obr jim doma roste z nejmladšího ze tří synů. Matthias má teď nohu šestačtyřicítku a za sebou neúspěšnou basketbalovou dráhu – více ho totiž lákají silácké kousky.

„Co s ním mám dělat? Vždyť já v osmi letech rozkousal svou první plechovku,“ konstatuje Richter nejstarší. Golem junior se podle něj poprvé projevuje na jakési oslavě, kde jen tak zvedá štěně (menší, ale více než třicetikilovou bečku piva) na úvazku z ručníku. Baví se i tlačením vozidla staršího z bratrů.

„Pořád si k tomu hledal cestu, nakonec jsem na něj dohlédl, aby si neublížil,“ vysvětluje Golem. Jemuž se v čase zavřených posiloven v té jeho domácí „záhadně“ přemisťují závaží i činky… chodívá mu tam totiž tajně Matthias a pilně trénuje. Maminka na to prý reaguje stejně jako všechny mámy a ženy.

„Já mám spíše strach z toho, aby dále nerostl,“ nechává se slyšet Golem senior. Jemuž je jasné, že nejmladší potomek po něm dědí mimo jiné genetické výbavy silný zkus. Proto s ním cvičí zpevnění krční páteře a domlouvá synův světový rekord: Utáhnout v zubech dvouapůltunové auto na tři metry.

„Pak jsme ale měli všichni plné zuby covidu. Pořád se odkládalo a odkládalo,“ uvádí Richter nejstarší k spolupráci s italskou produkcí zajišťující televizní pořad i zápis do Guinessovy knihy rekordů. Ten se posléze odehrává v opavské transportní firmě TQM v sobotu 4. září a daří se hned na první pokus.

Pravidla pro kategorii do šestnácti let umožňují při vyšší hmotnosti vozu než 2500 kilogramů zkrátit dráhu na 1000 milimetrů, nicméně Matthias se rozhoduje váhu zdvojnásobit. A trasu ponechat. „Utáhl nakonec kamion vážící 5100 kilogramů na vzdálenost 3,28 metrů!“ dme se hrdostí rekordmanův otec.

„Pochopitelně byly obavy o zdraví toho dítěte, ale když jsem viděl jeho dřívější výkony, padl souhlas,“ vzkazuje Jiří Mainuš, výkonný ředitel a jednatel firmy TQM. Která tak podporuje druhou generaci Golemů - Richerů. Renému totiž na počátku silácké kariéry půjčuje náklaďáky k jeho tehdejším rekordům.

Golem starší v akci:

Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň