Škola, která posledních šest let vystupuje jako jedna instituce - Gymnázium a Obchodní akademie v Orlové, připravila program pro sponzory, přátele školy i absolventy. Pátek je vyhrazen pro setkání sponzorů a přátel školy a chybět na něm nebudou ani zástupce krajského úřadu coby zřizovatele.

„Kvalitní středoškolské vzdělávání je pro zdravý a dynamický rozvoj regionu nepostradatelné. Tato střední škola se zapojuje do celé řady projektů, které zvyšují její kvalitu vzdělávání a středoškolákům nabízejí intenzivní růst. Pedagogům a žákům proto přeji, aby se i nadále navzájem inspirovali a škole přeji další úspěšné roky,“ říká náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Nejnovější graffiti na zdi Průmyslového parku Karviná upozorňují na násilí na dětech.
Graffiti bytůstka upozorňuje v Karviné na násilí, kterému čelí děti

Pokud to počasí dovolí sobotní setkání bývalých pedagogů, současného vedení školy a absolventů, se bude zčásti konat formou zahradní párty s živou hudbou.

„Část programu se uskuteční v Domě kultury města Orlové, kde vystoupí vybraní žáci a hosté. V hlavní budově bude k vidění výstava a posezení s kávou. Pro připomenutí tohoto výročí a historie obou škol jsme připravili a vydali almanach,“ uvedl ředitel školy Pavel Kubínek.

Dodal, že účast na sobotním setkání přislíbili také někteří absolventi. Z těch známějších je to sexuolog Radim Uzel, novinář Miroslav Karas, bývalá novinářka Lenka Pastorčáková. Z dalších jmen, která nezapadla, jsou to např. televizní redaktorka Iva Kubanková, germanista Lenka Vaňková, biolog a parazitolog Martin Vrlík či režisér Biser Arichtev. Sobotní program začíná už dopoledne, slavnostní zahájení je v půl druhé odpoledne.

Protestní shromáždění proti stavbě nové antény polského mobilního operátora Play v polském Těšíně.
Lidé nechtějí vysílač. Protestovat vyjeli za hranice

Trocha historie

České gymnázium bylo založeno v roce 1909 v Orlové-Městě současně s Polským reálným gymnáziem Juliusze Słowackého, přičemž polské gymnázium se nacházelo v místní části Na Obrokách, na dnešní ulici Dr. M. Tyrše, a o deset let později vznikla i Obchodní akademie.

Po několika stěhováních v rámci města sídlilo gymnázium od roku 1982 v budově základní školy Na Výhodě: O rok dříve byla otevřena nová budova Obchodní akademie (v té době Střední ekonomické školy) v Orlové-Lutyni. Budova bývalého polského gymnázia Na Obrokách, kde v letech 1979-1986 sídlil provoz podniku Tesla Valašské Meziříčí, byla srovnána se zemí v roce 1987. Gymnázium se přemístilo do Karviné a dnes sídlí v Českém Těšíně.

Budova, v níž dnes sídlí české gymnázium, vyrostla v roce 1996 a její autoři za její provedení získali Cenu Grand prix architektů o nejlepší stavbu roku 1996. Ve školním roce 2013/2014 se škola přejmenovala na Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, a to kvůli sloučení gymnázia a Středí odborné školy se sídlem na Masarykově třídě a Obchodní akademie Orlová. (red)