„Mám rád přírodu. Často vyrážím na kole i na několikadenní výlety se stanem a jak se tak dívám po krajině, vidím, že na mnoha místech je nepořádek. A tak si říkám, že se přírodě takto odvděčím, když to co do ní nepatří, sesbírám a odnesu pryč,“ prozrazuje své pohnutky Martin Špaldoň, rodák z Krásna nad Kysucou.

Civilním povoláním psycholog Martin Špaldoň chodí ve volném čase uklízet odpad, například do lesů v okolí města.Protože více lidí toho více zvládne, snaží se Špaldoň zaktivizovat pro úklid i další lidi. Aby získal více zkušeností a také své činnost dal punc serióznosti, zkontaktoval organizaci Trash hero, jejíž ekologický projekt působí v 10 státech světa. „Přece jen máte větší kredit, když jste zaštítěn někým, kdo už je známý a má jméno,“ vysvětluje Špaldoň a připomíná, že díky svým aktivitám už získal licenci na provozování internetové stránky projektu Trash hero.

Za poslední tři roky na kole důkladně prozkoumal (nejen) okolí Karviné a objevil místa, kde objevil velké množství odpadu. „Jsou to de facto všechny lesní porosty v Karviné Dolech, na místech, která jsou sice opuštěná, ale pro mě krásná. Jen často nevěřícně kroutím hlavou, co všechno tam najdu. Nejsou to jen PET lahve, plechovky, rybářské vlasce, boty a další haraburdí, ale na okraji Sušského lesa jsem objevil torza aut, kusy ledničky a dokonce i počítačovou tiskárnu,“ vypočítává zapálený ekolog.

O jeho aktivitách už dobře vědí i na karvinském magistrátu. A vycházejí mi ochotně vstříc. Když jim oznámím, že chci nebo chce jít uklízet, dostaneme plastové pytle, a když je to potřeba, přistaví na domluvené místo i kontejner. Takto s přítelkyní v květnu uklízeli na březích Karvinského moře.

Tuto sobotu a neděli plánuje další akci. Uklízet se bude v okolí kalového rybníka naproti Dolu ČSA, nedaleko místa, kde stávalo původní karvinské vlakové nádraží. „Místo, kde zrovna uklízím, bývá označeno jízdním kolem se dvěma žlutými odpadkovými pytli. Každému, kdo by se chtěl zapojit, stačí rukavice, vhodná obuv a nějaké oblečení, které si může ušpinit,“ doplnil svou výzvu Špaldoň. Informace o jeho ekologických aktivitách se dají najít i na facebooku.