Ekologům bojujícím proti budování spaloven komunálního odpadu se nelíbí rozhodnutí vlády, která minulý týden schválila Operační program životní prostředí (OPŽP) na léta 2014 - 2020, v němž plánuje podporovat z evropských fondů spalovny komunálních odpadů.

Poukazují na to, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sice avizoval cíl zvýšit recyklaci komunálních odpadů na 60 procent, tedy úroveň Německa nebo Rakouska, ale nijak nebrání spalovnám pálit recyklovatelné odpady. Díky rozhodnutí ministrů tak v sedmi následujících letech proženou komíny nových spaloven více než 50 milionů eur tj. 1,35 miliardy korun evropských dotací.

Pálení recyklovatelných odpadů přitom ministr prosazuje také změnou odpadové legislativy, kterou bude sněmovna projednávat už tento týden. Podle představ ministra Brabce by se odpady pouze přesunuly ze skládek do drahých megaspaloven znehodnocujících cenné suroviny. Zástupci hnutí Duha varují, že se tím zvýší náklady domácností a obcí na svoz odpadu.

„Hrozí tak, že plán zvýšit recyklaci zůstane pouze na papíře stejně tak jako zůstal nesplněným cíl zvýšit míru recyklace Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí Duha.

Podle ekologů z hnutí Duha obsahuje Operační program životní prostředí kromě chybné podpory spaloven i další závažné nedostatky, jako například dotace pro nové kotle na hnědé uhlí či naopak velmi málo peněz na zateplování budov. Údajně v něm chybí i podpora komunitních obnovitelných zdrojů, důležitá pro zvýšení energetické soběstačnosti domácností a obcí.