Platí to také o horní nádrži, informačním centru a okolních cyklostezkách. „Opětovné otevření elektrárny pro veřejnost má pro naší obec obrovský význam,“ uvedl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek, podle kterého je elektrárna velkým lákadlem na turisty.

Zdeněk Saturka, ředitel organizační jednotky ČEZ Vodní elektrárny, uvedl, že Dlouhé Stráně jsou nejnavštěvovanější elektrárnou celé Skupiny ČEZ. „Mají dokonce větší návštěvnost než tuzemské jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. V uplynulém roce 2006 jsme v přečerpávací vodní elektrárně přivítali téměř jedenašedesát tisíc návštěvníků. To je pro představu více než například návštěvnost českých hradů Kost, Rožmberk, Bezděz,“ dodal Saturka.

Oprava horní nádrže Dlouhých Strání si vyžádala čtvrt miliardy korun. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v oblasti Hrubého Jeseníku, je vybavena nejvýkonnější reverzní vodní turbínou v Evropě, je elektrárnou využívající největší spád v České republice a z vodních elektráren Skupiny ČEZ má největší celkový instalovaný výkon.

Elektrárna se rozkládá na ploše pětadevadesát hektarů. Podzemní systém elektrárny zahrnuje také více než osm kilometrů tunelů a štol. Při provozu elektrizační soustavy má přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně neocenitelný význam. V noci ze soustavy elektrárna energii odebírá, ve dne jí naopak dodávkou ulehčuje.

Provoz elektrárny je plně automatizován

Z klidu do plného turbínového výkonu dokáže elektrárna přejít do 100 sekund, z klidu do čerpadlového provozu do 400 sekund a z čerpadlového do turbínového provozu za 150 sekund.

Ve srovnání s najetím uhelného bloku vyžadujícího řádově hodiny, jde o parametr, který ocení především dispečeři řídící provoz elektrizační soustavy. O provoz elektrárny Dlouhé Stráně a všech vodohospodářských částí se starají tři desítky provozních zaměstnanců. Břetislav Lapisz