Vylepší rodácí letošní volební účast?

Celorepublikově patří aktivita voličů při volbách do Evropského parlamentu k těm nejnižším. Před pěti lety přišlo k urnám pouze 28,72 procent voličů v rámci celé České republiky. V Moravskoslezském kraji byli voliči o něco málo aktivnější než činil republikový průměr a účast se vyhoupla na 28,76 procent. Ovšem mezi jednotlivými městy kraje byla znatelné rozdíly. Jednu z nejnižších účastí měla Karviná se 17,76 procenty.

Podle předvolebních prognóz mají největší šanci dostat se do europarlamentu ze zástupců Moravskoslezského kraje Kateřina Konečná a Zuzana Klusová. Deník proto vyrazil do jejich rodných měst, aby vyzpovídal místní obyvatele, jestli se chystají jít v pátek nebo v sobotu k volbám. Má, nebo nemá vliv na ochotu jít k volebním urnám to, že kandiduje váš soused? Jak to v Karviné a Novém Jičíně dopadlo, to se můžete podívat na videu.

V Karviné je o volby do Evropského parlamamentu rekordní zájem. K sobotní jedenácté hodině dorazilo k volebním urnám  23,22 % oprávněných voličů. Doposud byla nejvyšší celková volební účast v roce 2009, tehdy přišlo volit 20,3 % voličů. Nejmenší zájem o evropské volby byl v roce 2014, kdy přišlo volit jen 10,77 % voličů. Před pěti lety volilo v Karviné 17,76 % voličů. Aktuální volby probíhají v Karviné bez komplikací.