Další pořadí už ale bylo různorodější. V celém kraji, ale i v Ostravě, na Opavsku a Novojičínsku skončila druhá ODS, ale na Bruntálsku a na Karvinsku patřila stříbrná příčka SPD, na Frýdeckomístecku pak lidovcům. Komunisté se ve třech okresech (NJ, BR, KA) vyhoupli dokonce na třetí příčku.

Jak se volilo u vás?
Výsledky eurovoleb ze všech měst a obcí vašeho okresu najdete v úterním vydání tištěného Deníku!

Piráti brali v regionu čtvrtá a pátá místa. Sociální demokraté, kteří v regionu jasně vyhráli eurovolby před pěti lety, tentokrát zcela pohořeli – v kraji ani ve většině okresů se nedostali na hranici pěti procent hlasů. Jediný lepší výsledek si ČSSD připsala na Karvinsku, kde dosáhla na 6,34 %.

Moravskoslezský kraj budou v příštích pěti letech reprezentovat v Bruselu dva staronoví europoslanci – lídryně KSČM Kateřina Konečná z Nového Jičína a dvojka ODS Evžen Tošenovský z Ostravy.

Máme tak o jednoho europoslance méně než v předchozím období, kdy byl zvolen ještě Jan Keller jako tehdejší lídr ČSSD. Ten už ale letos nekandidoval.

Před pěti lety dominovala v Eurovolbách na Karvinsku ČSSD  
Zajímavé zjištění poskytne srovnání výsledků voleb do Evropského parlamentu letos a v roce 2014. Zatímco výsledkem víkendového hlasování je na Karvinsku téměř třicetiprocentní zisk hnutí ANO, před pěti lety to byla ČSSD, která tehdy získala jen o něco méně procent hlasů (28,7 %). Na druhém místě v roce 2014 skončili komunisté (16,44 %), hnutí ANO bylo třetí (12,84 %). Solidní výsledkem tehdy udělala ODS (7,15 %). Necelá čtyři procenta tehdy získali Piráti i hnutí Úsvit Tomia Okamury (dnešní SPD).