Havířovský podnikatel Vojtěch Filsák měl podle lékaře, který se nakonec vzdal kandidatury za lidovce, hlavně připravit pozici pro svou dceru Evu Šillerovou (bez polit. přísl. na kandidátce KDU-ČSL). Ta nařčení jednoznačně odmítá a považuje to za vypočítavý předvolební útok na její osobu a stranu celou.

Jak vnímáte situaci kolem nařčení o kupčení s kandidátkou lidovců?

Musím se přiznat, že mi to připadalo zpočátku neuvěřitelné, že by někdo mohl takovému nesmyslu věřit. Kdo jen trochu ví, jak probíhají primární volby, tak se tomu prostě musel zasmát. Krajský výbor kandidátku primárních voleb na základě nominací okresů pouze doporučuje. Navíc se kompetentní lidé snaží, ať jsou rovnoměrně zastoupeny všechny okresy. Pro dokreslení situace je dobré vědět, že při tajné volbě hlasovalo pětatřicet volitelů ze všech okresů, takže by jich muselo být uplaceno pro jistotu sedmnáct. Už to jasně ukazuje, že je to nemožné. Navíc kandidátka byla nakonec zvolena v jiné podobě, než ji krajský výbor předložil, což zase ukazuje, že nikdo neměl nic jistého. Já jsem skončila třetí, ale chyběl pouhý jeden hlas a už bych se posunula na čtvrté místo. Myslím si, že stačí selský rozum, aby si každý odpověděl sám, jestli je možné pořadí koupit. Nejenom podle mě to je prostě nemožné. Když jsem ale viděla, jak tato nepravdivá informace zapůsobila na veřejnost, tak jsem se dosmála a uvědomila si, že jde pouze o pošpinění mého jména a jméno strany, za kterou kandiduji. Tomu hodně napovídají další skutečnosti.

Co máte konkrétně na mysli?

Hlavně se jedná o načasování zveřejnění této pomluvy. Primární volby se uskutečnily v září minulého roku. Ano, slyšíte dobře, loni na podzim. Pan Maláč nereagoval nijak až do května, pak odstoupil a najednou vydá na svých internetových stránkách deset dnů před volbami tuto lež. Přitom rok tam nedal ani jednu zprávu. Neskutečné. My můžeme samozřejmě jen spekulovat, proč právě teď. A hledat můžeme i další souvislosti. Informace se objevily zrovna v čase, kdy bylo prezentováno, že jsme jednou ze stran, které v kraji dosahují předvolební výsledek vyšší než pět procent. To se některým pravicovým stranám asi nehodí. Takže si myslím, že jde právě o hlasy pravicových voličů, které se snaží naší kandidátce někdo odebrat. Útok levice by byl asi jiný a dotýkal by se spíš našeho programu.

Mluvilo se také o tom, že se kandidáti mají zavázat, že v případě získání preferenčních hlasů případný posun kandidátkou odmítnou. Víte o tom něco?

To je další nesmysl. Kdyby se to objevilo, tak bych za tuto stranu ani kandidovat nechtěla. Považovala bych to totiž za podvod na voličích, a ten se nedělá. A už vůbec ne ve straně, která ctí křesťanské základy a tradice.

Do aféry byl jako sponzor zatažený váš otec, který je známým havířovským podnikatelem. Co on na to celé říká?

Samozřejmě jsme vše důkladně probrali a je tím hodně znechucený. Už ta nesmyslná částka dvou milionů. Kdyby tyto peníze opravdu vynaložil, tak by asi firmě, ve které působí, přidělal vážné problémy. Otec ctí základy demokracie a různé strany napříč celým politickým spektrem sponzoroval i v minulosti. Nikdy nevznikl žádný problém, až teď. I to dokládá, že je to vše účelové. Navíc pan Maláč netvrdí, že má důkazy, nebo že byl přímo u nějakého jednání, ale pouze to, že něco zaslechl, a to je další nehoráznost.

Myslíte si, že tato kauza skončí u soudu?

Nejdříve jsme nechtěli reagovat a rozviřovat zbytečně emoce, ale když nyní vidíme, co lži způsobily a jak nás na veřejnosti poškodily, tak jsme se rozhodli, že žalobu podáme. Škoda, že výsledek bude známý až hodně dlouho po volbách. Věřím, že naše rodina i KDU-ČSL budou z nařčení pana Maláče očištěné.

Jste mladá politička. Už jste někdy kandidovala?

Jednou, a to v posledních komunálních volbách. Do veřejného života jsem se ale snažila promlouvat v rámci různých projektů, které se týkaly například nadzemních garáží nebo mrazíren, které Havířované nechtěli. Ale teprve teď poznávám na vlastní kůži, jak může být politika někdy špinavá. Přitom jsem přesvědčená, že jde dělat slušně a může být lidem celkově prospěšná. Tímto směrem by se měli politici vydat a určitě by se mnoho věcí zlepšilo a lidé by byli pozitivněji naladění.

Související článek: Kupčili lidovci s kandidátkou? Sponzor z Havířova nařčení odmítá