„Policisté se s těmito oznámeními setkávají průběžně, ovšem poslední dobou to není právě ojedinělý jev,“ komentuje to policejní mluvčí Zlatuše Viačková a přidává případy z praxe posledních několika dní.

Například ve středu po půlnoci oznámil havířovským policistům dvaadvacetiletý mladík, že ho ve dvorové části jedné z místních ulic sexuálně obtěžoval neznámý cizinec. Měl ho osahávat a sexuálně se ukájet.

„Mladík byl v době oznámení opilý, hodnota alkoholu vysoce přesáhla jedno promile. Po vystřízlivění při opakovaném výslechu přiznal, že si vše vymyslel. Důvod nedokázal vysvětlit,“ popsala policejní mluvčí.

Hned další den vyráželi havířovští policisté k oznámení o přepadení jedenáctileté dívenky. Ta doma řekla, že jí venku přepadli dva kluci.

„Dívce měli vytrhnout mobilní telefon a hodit na zem. Během „útoku“ si poranila koleno, loket a bok,“ uvádí mluvčí policie.

Také zde se ukázalo, že k trestnému činu nedošlo. Dívenka upadla venku při běhu, přitom se rozbil i její mobil a došlo i na výše uvedené odřeniny. „Dívenka měla strach, že se na ní doma budou zlobit,“ dodala policejní mluvčí.

Nejen když jde o děti, ale také v případě dalších závažnějších oznámení, nastává policii frmol.

„Nemůžeme si dovolit ztrácet čas, ve vážných případech okamžitě do služby stahujeme co nejvyšší počet lidí a všichni intenzivně pracují,“ říká policejní mluvčí.

„Do akce okamžitě vyrážejí policisté, kriminalisté, psovodi a další potřebné složky. Asi není těžké si představit, co policisté prožívají, když třeba po dvoudenním intenzivním pátrání zjistí, že všechno jejich úsilí bylo vlastně zbytečné,“ podotýká Zlatuše Viačková.

A zatímco děti možná někdy alespoň částečně omlouvá jejich nevyspělost, obavy z trestu či někdy i příliš bujná fantazie, u dospělých osob jsou některé důvody až bizarní a dětinské.

Policisté znají případy žen, které si vymyslely například loupež, aby před partnerem zakryly důvody pozdního příchodu domů, nebo neuváženého utracení peněz. Podobně uvažují i dospělí muži.

V uplynulých letech řešili policisté čas od času i případy údajných loupeží v hernách.

„Pak se ukázalo, že „uloupené“ peníze použila pro vlastní potřebu tamní obsluha, v některých případech dané částky sám zaměstnanec prohrál v místních automatech. Samozřejmě nejde házet všechny takříkajíc do jednoho pytle, ale také taková je zkrátka někdy policejní praxe,“ dodala k falešným trestným činům policejní mluvčí.