Hned na úvod bychom asi měli říct, že všechny produkty Konopného Táty jsou zcela legální. Jejich základem je sice konopí, ale technické, tedy s obsahem THC pod 0,3 %. Jak je vlastně náročné jeho pěstování a jak vypadá následná výroba? To sledoval během celého roku fotograf Deníku Lukáš Kaboň.

Utajený příběh

Zákazníci konopných lékáren a e-shopů značku Konopný Táta znají velmi dobře. Svou produkcí patří k těm největším nejen v Moravskoslezském kraji, ale v celém Česku. Její výrobky již přes deset let lidem účinně pomáhají řešit nejrůznější tělesné i psychické problémy.

Jan Staněk z Horních Bludovic letos vypěstoval nejtěžší dýni v Česku - vážila 175 kilogramů.
Rekordní dýně Česka vyrostla na Karvinsku. Zahradník chce být nejlepší na světě

Ale zatímco o produktech Konopného Táty a jejich účincích se toho všeobecně již hodně ví, příběh majitele farmy a jejího vzniku už tolik známý není. A přitom je stejně zajímavý, jako samotné dění na farmě. 

Útěk od stavařiny

Kdy a proč se původně strojní inženýr, absolvent VŠB-TU, navíc syn šéfa ne zrovna malé stavební společnosti (NBS Invest a.s. - pozn. redak.), rozhodl svět techniky vyměnit za farmaření a výrobu léčivých produktů?

Celý tým Konopného Táty, 3. listopadu 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají.Kmenový tým Konopného Táty, listopad 2021.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Historie firmy Konopný táta sahá do roku 2010. Kromě konopných mastí, které mají certifikát obsahu účinného kanabidiolu CBD, nabízí také loupaná konopná semínka, konopné čaje z ručně sklízeného konopí, nebo konopný olej lisovaný z konopných semínek. Poslední novinkou je konopná káva.

„Účinky konopí mě začaly zajímat už na vysoké škole, asi jako každého studenta,“ směje se při vzpomínce na minulost Jiří Nutil a jedním dechem dodává: „Ale nelákalo mě to proto, abych byl denně zhulený! Zajímalo mě jako rostlina a k čemu všemu může být dobré.“

Sledování výsledků mezinárodních studií a výzkumů léčebných účinků konopí ho nakonec nepustilo ani po škole.

Majitel První české indiánské zbrojovky Tomáš Lazecký.
Indiáni z Velké Polomi: Obdivoval Vinnetoua, dnes luky a šípy vyrábí i filmařům

A protože stejně jako jeho firma Konopný Táta také on sám pochází z Těrlicka, tedy spíše „vesnické“ obce nedaleko Havířova, rozhodl se ho začít pěstovat a zpracovávat svépomocí, a to jednotlivě nejrůznější odrůdy. Své první mastičky vyráběl doslova „na koleně“. K získání extraktu například používal lis na jablka a plátno.

Na snímku sklizeň technického konopí, 16. srpna 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají.Na snímku sklizeň technického konopí, srpen 2021.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„A mastičky pomáhaly. Nejen mé rodině, ale i přátelům, kteří se to dozvěděli a chtěli je vyzkoušet, i sousedům, kolegům v práci…“ popisuje své první „laboratorní“ úspěchy mladý muž.

Barbora Bartecká rozumí stavebním konstrukcím, tanci, bylinkám, gastronomii a regionálním potravinám. Z Ostravy se přestěhovala do Horních Povelic, kde založila Bylinkový ranč Majoránek.
Ze statičky bylinkářkou. Stavební expertka z Ostravy našla domov na Osoblažsku

Rostoucí zájem okolí a také vesměs kladné ohlasy, ho nakonec přesvědčily, aby se výrobě konopných produktů začal věnovat naplno. A tak opustil v té době perspektivní svět strojů a stavařiny a vydal se na cestu "farmáře".

Vybavení na míru

Jako každá cesta k úspěchu, ani jeho nebyla jednoduchá. Pěstitelské práce na poli šly zajistit celkem snadno, ale vybavit „provozovnu“, která připomíná pálenici, to už byl oříšek. Například lis a obří sušičku si nechal vyrobit na míru.

Na snímku výroba produktů, 3. listopadu 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají.Na snímku výroba produktů, listopad 2021, Těrlicko. Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Některé stroje jsem si musel navrhnout sám, protože zařízení pro úpravu konopí na trhu prostě nekoupíte. S realizací mi pak pomohl táta,“ vysvětluje opět se svým typickým úsměvem Jiří Nutil výhody spolupráce s rodinnou stavební firmou.

Po více než deseti letech má celý technologický postup – od práce na poli až po práci v laboratoři - dá se říci vyladěný. Dokonce i co se výběru odrůdy technického konopí týče.

Hovězí z farmy v Jindřichově ve Slezsku není určeno pro obchodní řetězce. Farmářka Andy Franková ho rozváží přímo koncovým zákazníkům.
Z Ostravy do Jeseníků. Mezi dřevorubci farmářka z Jindřichova vydržela deset let

Snadné nebylo ani nastudování potřebných pravidel a zákonů a následná jednání s úřady. Dnes již ale jeho konopné produkty mají certifikát, který dokládá i daný obsah účinného kanabidiolu CBD.

Nejen síla konopí

„Snažíme se být se zákazníky neustále v kontaktu, zajímá nás, jaké mají s našimi produkty výsledky. Velký zájem je kromě mastí také o CBD oleje. Zrovna ty jsme začali vyrábět právě na přání zákazníků. Jde vlastně o koncentrovanou dávku kanabidiolu CBD,“ říká na adresu svých výrobků Jiří Nutil s tím, že se snaží, aby obsahovaly také další kanabionidy jako je CBG, CBN, CBC a terpeny a flavonoidy.

Denisa Hermanová se svou dcerou v Žermanickém parku, který provozuje s celou rodinou.
Sousedé jim prodali pole. Kreativní manželé zde vytvořili relax pro všechny

„Vždycky mě zajímaly a fascinovaly léčivé účinky rostlin, nejen květin, ale i stromů, keřů a jejich listů, květů, plodů, prostě přírody jako celku. Do některých konopných výrobků proto přidáváme například kostival, který je obdivuhodný pro své silné analgetické účinky, nebo protizánětlivý propolis, který pomáhá i v řadě dalších potíží,“ vysvětluje s nadšením na závěr úspěšný konopný farmář.

KONOPNÝ TÁTA OBRAZEM

Ve fotogaleriích níže se můžete podívat na jednotlivé „fáze“ pěstování konopí a výroby léčebných produktů:

PŘÍPRAVA POLE, JARO 2021:

SETÍ, ČERVEN 2021:

SKLIZEŇ, SRPEN 2021:

VÝROBA, LISTOPAD 2021: