Některé církevní servery uvádějí, že jde o největší kostelní zvon na světě. Tedy zavěšený ve věži. Brazilský Vox Patris, tedy Hlas Otce, váží 55 tun, i s korunou je vysoký čtyři metry, ve spodní části čtyři a půl, a příprava na jeho výrobu trvala pět let.

Podle kampanologa ostravsko-opavské diecéze Tomáše Hejdy, který v Krakově byl a zvon na vlastní oči viděl, jde vskutku o monstrózní zvonařské dílo.

close Karvinští farníci si prohlédli největší zvon na světě, který odlili zvonaři v polském Krakově. info Zdroj: Deník / Tomáš Januszek zoom_in „Procházeli jsme několika pracovišti huti, všude šero jako v továrně, až jsme v jedné části haly najednou uviděli korunu zvonu. Když zvonař Piotr Felczyński rozsvítil halogeny, doslova jsme oněměli úžasem. V sedmimetrové díře před námi stál obrovský, nádherně nasvícený zvon. Nic takového nikdo z nás ještě neviděl…“ popsal zážitek Tomáš Hejda.

A technický administrátor karvinské diecéze dále vzpomíná: „Otevřeli jsme pusy a očima a smysly hltali tu obrovskou krásně se lesknoucí masu bronzu před námi. Několik minut bylo hrobové ticho, jen z vedlejší haly bylo slyšet jeřáby a stroje.“

Koho zajímají technické parametry vzniku výroby bronzového kolosu zasvěceného Bohu Otci, tady jsou: k výrobě zvonu bylo zapotřebí 60 tun bronzu, samotné odlití trvalo necelých 15 minut a železná směs tekla kanálky k formě zakopané pod zemí rychlostí 18 litrů za sekundu. Pro představu je to třikrát rychleji, než vám doma teče voda z kohoutku. Než taková masa bronzu vychladne, aby se ji dalo očistit a nakonec vyleštit, trvá to tři až čtyři měsíce.

PODÍVANÁ, KTERÁ NENÍ PRO KAŽDÉHO

Výprava z České republiky, v níž byli i zástupci diecézí z Prahy a Hradce Králové, si mohla zvon prohlédnout díky dobrým kontaktům karvinské diecéze a jejího faráře Przemysława Traczyka s polskými zvonaři. I tak musel dát souhlas s prohlídkou pro „vyvolené“ farníky a média přímo brazilský objednavatel zvonu.

close Karvinští farníci si prohlédli největší zvon na světě, který odlili zvonaři v polském Krakově. info Zdroj: Deník / Tomáš Januszek zoom_in Karvinští farníci si prohlédli největší zvon na světě, který odlili zvonaři v polském Krakově.Autor: Deník / Tomáš Januszek

V příštím roce se bude ještě tvarovat dvoutunové srdce zvonu a pak se zvon vydá lodí přes oceán. Při jeho transportu do některého z polských přístavů u Baltského moře budou mít lidé asi jedinou možnost jej naživo spatřit, regulérní prohlídky pro veřejnost totiž možné nejsou. Než zvon z Krakova doputuje na své místo v Brazílii, chvíli to potrvá. Katedrála, do jejíž věže má být zavěšen, se stále ještě staví.

„Věž chrámu je vysoká 110 metrů a vedle Boha Otce v ní bude zavěšeno dalších 15 zvonů,“ připomíná kampanolog Tomáš Hejda.

Pro srovnání, Zikmund, největší český kostelní zvon, visí ve věži Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Oproti tomu brazilskému je to „drobeček“, váží „pouze“ 14 tun a na výšku je poloviční. Největší zvon na světě se podle Wikipedie nachází v Japonsku, nedaleko města Gotenba na ostrově Honšú a váží přes 36 tun. A skutečně největší, avšak nefunkční, prasklý zvon se nachází v Moskvě a je jím slavný Car kolokol, který váží 193 tun, je vysoký šest metrů.