Tím také přibližuje atmosféru, jaká v bývalé hornické kolonii kolonii vládne téměř čtvrt roku poté, co společnost Heimstaden oznámila, že připravuje revitalizaci tamních starých dřevěných domků.

Eskorta přivádí 30. listopadu 2021 do soudní síně Krajského soudu v Ostravě muže obviněného z úmyslně založeného požáru v Bohumíně na Karvinsku, při kterém v srpnu 2020 zemřelo jedenáct lidí.
Masový vrah má na lebce vytetované jméno mrtvého syna. Jeho smrt ho změnila

Lidé nevědí o moc víc, než v září, žádné konkrétní plány revitalizace s nimi dosud nikdo neprobíral. I proto sepsali petici za zachování tzv. finských domků, která kolovala po obci a už byla podána na obecní úřad. Podepsaly ji desítky lidí.

V textu petice se píše, že nájemníci i občané Doubravy hluboce nesouhlasí s postupnou demolicí domků, kterou má zahájit v nejbližší době společnost Heimstaden, jíž domky patří. Nemyslí si, že domky jsou v tak špatném stavu, aby se musely nutně bourat a oni budou vyhnáni do bytů, které společnost Heimstaden vlastní v jiných městech. Nájemníci proto touto formou žádají starostku a volené orgány obce, aby hájili zájmy svých obyvatel a prosazovali jejich požadavek, aby domky zůstaly zachovány.

Proč bychom tu nemohli dožít?

Podle Ondřeje Freje lidé z kolonie souhlasí s tím, aby se domky, které jsou neobsazené či ve špatném stavu, zbouraly. „A pokud jde o ty, které jsou v pořádku, tak se domluvit na nějakých investicích, úpravách a jede se dál. Ty domky jsou stále životaschopné. Proč by tu nemohli nechat dožít nájemníky, jejichž domky jsou v dobrém technickém stavu? Třeba mně bude sedmdesát a klidně bych tuto možnost bral,“ říká Frej.

Příští rok budou dva vzorové domy

Jaké má společnost Heimstaden v Doubravě plány, v pondělí její zástupci v čele s generálním ředitelem Janem Rafajem prezentovali radním přímo v Doubravě.

„Představili nám zatím nedokončenou přípravu revitalizace finských domků, kdy řeší možnosti zástavby na volných plochách a prolukách. Podle toho, co jsme od nich slyšeli, by v příštím roce měly vyrůst na volných prolukách v kolonii dva vzorové domky, moderní dřevostavby, typu dvojdomek se zahrádkou. O demolicích se nemluvilo,“ říká starostka Doubravy Dáša Murycová.

Ilustrační foto.
Vlak u Karviné zabil mladého člověka. Ten zřejmě neslyšel kvůli hudbě z mobilu

Dodala, že další schůzka je domluvena mezi zástupci Heimstaden, zástupci obce a zmocněncem nájemníků je předběžně domluvena na polovinu ledna. „Zástupci Heimstaden také zdůraznili, že nechtějí o plánech revitalizace v kolonii jednat prostřednictvím starostky obce, ale přímo osobně s nájemníky,“ dodala starosta Doubravy.

Nájemníci se vše dozví s předstihem

Podle mluvčí společnosti Heimstaden Kateřiny Piechowicz její zaástupci v pondělí představili vedení Doubravy představili pravděpodobnou vizualizaci celého prostoru a možný návrh harmonogramu některých kroků. Přesně to, co v září slíbila.
„Klíčovou informací v tuto chvíli je, že se pilotní projekty společnosti Heimstaden v Doubravě v roce 2022 vůbec nebudou týkat starousedlíků a že první dva nové domy vzniknou na již prázdných parcelách,“ zdůraznila Kateřina Piechowicz.

Velkokapacitní očkovací centrum v Městské sportovní hale Slávie v Havířově, březen 2021.
Motivace jako hrom: kdo se v Havířově nechá očkovat, dostane peníze

Připomněla také, že s jakýmkoli finálním harmonogramem budou jako první seznámeni nájemníci. „Minimálně s šestiměsíčním, ale sami preferujeme spíše s ročním předstihem. Náhradní bydlení jim bude vždy nabídneme přímo v Doubravě. Případně přednostně jinde v rámci našeho portfolia, budou-li mít zájem,“ dodala mluvčí Heimstaden.

Společnost Heimstaden vlastnící v regionu přes 40 tisíc bytů zdůvodnila plánovanou revitalizaci nejen v Doubravě, ale ve všech svých nemovitostech, kde se dosud topí pevnými palivy, tím, že se zavázala přejít na ekologické způsoby vytápění.

„Topnou sezonu 2027/2028 označil náš švédský vlastník při svém vstupu do ČR za poslední, kdy se v našich domech bude dát topit pevnými palivy,“ uvedla mluvčí Heimstaden.