Stále se snižující počty lidí bez práce se projevují i u mladší generace. Zatímco ještě před dvěma lety firmy odmítaly brát absolventy středních škol a odborných učilišť s argumentem, že jim chybí potřebná praxe v oboru, dnes už to zaměstnavatelům nevadí. Z nejnovějších statistik karvinského úřadu práce vyplývá, že pokud se mladí lidé po skončení střední školy do evidence vůbec dostanou, dlouho se tam tzv. neohřejí. „Situace s absolventy se zlepšila hned z několika důvodů. Jednak nyní nastoupily slabší populační ročníky a je pro ně více volných míst,“ tvrdí ředitel Úřadu práce v Karviné Jiří Montag.

Podle něj je to změnou přístupu řady firem. „Vzhledem k nedostatku odborníků už jsou ochotny přijímat i mladé lidi bez praxe,“ říká Montag. Nejžádanější jsou podle něj absolventi technických oborů, strojaři, stavaři, z vyučenců pak nástrojáři a zámečníci. Vedoucí oddělení trhu práce ÚP Karviná Milada Olšarová povrdila, že v meziročním srovnání k poslednímu dni září ubylo v evidenci více než 30 procent absolventů škol. „Trend se skutečně obrátil a absolventi mohou získat zaměstnání snadno,“ uvedla Olšarová. Potvrdil to i mluvčí společnosti ŽDB Tomáš Želazko.

„Společnost přijímá všechny schopné lidi. Z řad absolventů středních škol zejména ty, kteří už v podniku absolvovali praxi nebo brigádu,“ uvedl Želazko s tím, že počty přijímaných absolventů jsou vyšší než v minulých letech. Opačná situace je v kategorii lidí nad padesát let. Mnoho z nich setrvává v evidenci pracovních úřadů déle než rok. Proč?

„Problém je ve struktuře volných míst. Nejžádanější profese jsou horník a zedník pro muže, pro ženy pak šička, prodavačka nebo servírka. Takovou práci už ovšem tito starší lidé fyzicky těžko zvládají a mnozí už mají i zdravotní problémy,“ vysvětlil Montag. Přestože právě pro tuto kategorii evidovaných rozjel Úřad práce loni tzv. Cílený program, kdy mohli tito lidé pracovat v nejrůznějších podnicích, řada z nich po skončení kurzu ze zaměstnání odešla. „Velmi zjednodušeně řečeno by se dalo tvrdit, že zaměstnanci v této věkové kategorii si tzv. nevěří. A navíc se bojí počítačů. To je hendikep, který ti mladší naopak neznají,“ popsal Montag.

Dodal ještě, že řada lidé, kteří se dlouhodobě ucházejí o práci, mají problém s rekvalifikací. „Objektivních důvodů, proč nemohou nastoupit rekvalifikaci, samozřejmě mají několik. Například zdravotní stav. Ale v mnoha případech cítíme, že se jim učit se něco nového prostě nechce. Je nemálo těch, kterým vyhovuje, že nemusejí pracovat a čekají na důchod,“ tvrdí Montag. Pro dokreslení několik čísel ze statistik: jestliže loni bylo v evidenci déle než rok 6223 lidí nad 50 let, letos k poslednímu dni září jich je už 6363, tedy o 140 více. „Vzhledem k tomu, že se snížil počet uchazečů, podle přepočtu byl v této kategorii téměř třicetiprocentní nárůst,“ uvedla Milada Olšarová z ÚP Karviná.