Krátce před polednem byl za účasti zástupců dodavatele, krajského úřadu, vedení Ředitelství silnic a dálnic i zástupců obcí a měst, které čtyřproudová silnice spojuje, slavnostně otevřen 7,8 km dlouhý úsek ze Žukova (část Českého Těšína) do Horních Tošanovic na Frýdecko–Místecku. „Trvalo to 2178 dní od chvíle, kdy obyvatelé Dobré u Frýdku–Místku demonstrovali za to, aby stát a úřady konečně začaly se stavbou tolik důležité silnice,“ řekl včera starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák.

Podle něj silnice z Frýdku– –Místku do Českého Těšína, jež měří cca 25 kilometrů, spojí nejen dvě města, ale především průmyslové oblasti – nošovickou továrnu firmy Hyundai a automobilku Kia u slovenské Žiliny. Stavba posledního úseku silnice R 48 z Českého Těšína do Horních Tošanovic začala na jaře roku 2005 a přišla na zhruba na 1,5 miliardy korun. „Měli jsme tu technické problémy, a sice ujíždějící svahy, ale vše jsme zvládli,“ uvedl ředitel ostravské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl.

Starosta Českého Těšína Vít Slováček věří, že se ulevilo nejen řidičům, kteří po této trase jezdí, ale také lidem, kteří bydlí v blízkosti původní silnice. „Už se jim po průjezdu stovek kamionů nebudou otřásat domy a oni budou moci klidně spát,“ doufá Slováček. Už příští rok na podzim by měl být podle ředitele ostravské pobočky ŘSD Lubomíra Hýbla zprovozněn obchvat Českého Těšína, který končí u Třince. „Ve stejném termínu by měl být dokončen také obchvat Jablunkova,“ řekl Lubomír Hýbl.