Ale není to určitě všechno, co bylo potřeba zařídit a vykonat, než se zastaralá budova Domu PZKO v Karviné-Fryštátě během necelých dvou let proměnila v moderní kulturní stánek členů tamní PZKO. V plné kráse přivítala novotou zářící budova ve čtvrtek vpodvečer ty, kteří si ji přišli na pozvání členů fryštátské organizace prohlédnout.

„Rekonstrukce byla nutností. Když jsme s ní začali, byla budova zralá na uzavření, elektroinstalace byla v havarijním stavu, podobně jako voda a plynové rozvody," přiblížil stav objektu před začátkem modernizace předseda fryštátské PZKO Janusz Wałoszek.

Připomněl také, že příprava rekonstrukce trvala několik let. Jak administrativně, tak zejména shánění peněz. Až dosud spolkla něco přes 5 milionů korun. Velkou část dal polský stát, část české ministerstvo životního prostředí, sponzoři a přes milion korun vydělal charitativní koncert, který lidé z fryštátské PZKO uspořádali letos v květnu, kdy v Karviné bez nároku na honorář zahrály legendy polské hudby skupiny Perfect a T-Love a společně s nimi také skupina Chinaski.

Na obnovu členské základny ve Fryštátě přispěli také členové organizace, ale i lidé, kteří přispět prostě chtěli. Mohli tak učinit formou koupě cihličky v různých hodnotách. Jména všech dotátorů jsou samozřejmě zdokumentována.

Během necelých dvou let se tak podařilo vyměnit okna, zateplit fasádu, střechu, instalovat nové rozvody, sanitární prostory, samozřejmě hlavní sál a kuchyň.

„Spousta práce nás ještě čeká na zahradě, kterou chceme nabídnout k využití také sousední polské škole," řekl při prezentaci modernizace Marek Matuszyński.

Chválou nešetřil ani polský konzul Janusz Bilski. „Jsem tady podruhé a musím říct, že ten současný stav na mě udělal velký dojem. Je to jeden z nejkrásnějších objektů PZKO, které jsem dosud viděl," prohlásil konzul.

Ještě není hotovo

Budovu ještě zbývá základně dovybavit nábytkem a ve foyeru má vzniknout jakási Síň slávy.

„Chceme digitalizovat všechny kroniky naší PZKO a následne je vystavit ve foyeru. Někde tu máme poschovávané spousty diplomů, medailí a ocenění, které naši členové za těch mnoho let získali," dodal.

A jak řekl předseda Janusz Wałoszek, i letos se budou v opravené budově konat tradiční akce, v červnu pak další ročník Dolańského Grómu.