Další z tradičních projektových dní, které škola pořádá každoročně, se nesl ve znamení japonských tradic. Navázal na předchozí projektové dny, ve kterých děti poznávaly kulturu a zvyky Anglie, Slovenska, Polska, Německa, Francie, Itálie nebo Ruska.

Ruský den v ZŠ Frýdecká v Havířově-Bludovicích.
VIDEO: ZŠ Frýdecká v Havířově byla plná Ivánků a Nastěnek

„Cílem Japonského dne bylo seznámit děti s japonskou kulturou a zvyky. Všechny třídy se postupně vystřídaly u několika disciplín, ve kterých si děti vyzkoušely sumo, na počítačovém simulátoru řídily rychlé japonské auto a zahráli si golf, aktuálně jeden z nepopulárnějších sportů v Japonsku. Velký úspěch měla také výroba sushi: každý si vyrobil pravou sushi rolku z mořské řasy, rýže, okurky, avokáda, wasabi a ryby," uvedla pořadatelka akce a předsedkyně Spolku rodičů bludovické školy Ivana Sobolová.

Italský den na ZŠ Frýdecká v Havířově.
Školáci měli italský den

Pro žáky prvního stupně byl den ještě zajímavější a navíc výchovnější. Jejich třídy se proměnily v nefalšovaná japonská muzea s mnoha historickými suvenýry, pravými japonskými meči nebo pokémonovými kartami, v některých třídách si učitelky s dětmi vyrobili i mapu Japonska.

Žáci nižších ročníků se také zapojili do soutěží, jen úkoly měly jiné, například v dřevěné skládačce statku poskládat po zemětřesení vše zpět na původní místo. Ozdobili si a ochutnali také pocky, tradiční japonské tyčinky, které jim z mouky, cukru, kondenzovaného mléka a kypřícího prášku upekly holky z deváté třídy.

Žáci ZŠ Frýdecká prožili celý den po anglicku
Školáci prožili den po anglicku

Ostatně deváťáci byli hlavními hvězdami celého dne, podíleli se na jeho přípravě i samotné organizaci. „S nápadem, abychom se tentokrát vydali právě do Japonska, přišli právě kluci a holky z devítky, je to pro ně atraktivní země. A díky soutěžím a dalšímu programu poznaly, že japonská kultura je velmi originální," dodala Sobolová.