Stávající gymnázium, jež vzniklo v roce 1956, v ulici Tajovského se přestěhovalo do nově postavené budovy na ulici Rudé armády (dnes Studentská) a nové gymnázium dostalo k dispozici dosavadní budovu, ve které sídlilo až do roku 1978. O víceleté gymnázium, které mělo poskytnout hluboké vzdělání těm nejnadanějším žákům, byl naprosto nečekaný zájem.

O přijetí do primy a sekundy se ucházelo 700 dětí, které prošly nejdříve náročnými psychologickými testy a posléze 200 nejúspěšnějších zájemců o primu a 100 o sekundu absolvovalo přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. Od školního roku 1969/1970 byly otevřeny tři třídy primy, jedna třída sekundy a dvě třídy čtyřletého gymnázia.

Havířovská soutěž Útěk v řetězech.
Útěk v řetězech nabídne nejen adrenalin. Na náměstí se představí zajímavé kapely

Jenomže, stejně jako celá řada jiných reforem, byla i koncepce víceletého gymnázia v roce 1970 zrušena. Žáci primy a sekundy se vrátili na základní školy, aby později znovu nastoupili po 9. třídě na naši školu, a ta pokračovala od uvedeného roku jako druhé čtyřleté gymnázium v Havířově.

Snímky z archivu Gymnázia Komenského v Havířově, které si připomíná 50 let fungování.Zdroj: archivu Gymnázia Komenského v HavířověSnímky z archivu Gymnázia Komenského v Havířově, které si připomíná 50 let fungování.Zdroj: archivu Gymnázia Komenského v HavířověSnímky z archivu Gymnázia Komenského v Havířově, které si připomíná 50 let fungování.Autor: archivu Gymnázia Komenského v Havířově

Rostoucímu počtu obyvatel Havířova, potažmo stále většímu počtu zájemců o studium, již nestačila stávající budova v ulici Tajovského. Proto se v době konce školního roku a letních prázdnin v roce 1978 gymnázium za značného úsilí vyučujících i studentů přestěhovalo do větší a vhodnější školní budovy v ulici Komenského ve středu města.

Hokejista Bostonu David Pastrňák (vpravo) překonává brankáře Anaheimu Ducks Johna Gibsona (vlevo).
Čtyři góly! Pastrňáka velebí celý Boston

1. září byla zahájena výuka na místě, kde sídlí dodnes a odkud pramení označení Gymnázium Komenského či „dolní“ gymnázium. Jistou historickou ironií je, že na tomto místě v 50. letech sídlila jedenáctiletka (oficiálně Jedenáctiletá střední škola - JSŠ), která v tomto budovatelském období měla nahradit tradiční gymnázium.

Největšími změnami prošla naše škola, stejně jako celá společnost, po roce 1989. Budova školy prošla rozsáhlou rekonstrukcí – byla vybudována půdní vestavba s novými učebnami, vyměněna okna, stejně jako vodo- a elektroinstalace. V loňském roce byla opravena, poprvé od roku 1956, celá fasáda.

Zásadně se změnily i odborné učebny a jejich vybavení, jež odpovídá současným potřebám moderní školy. Učitelé i studenti se účastní řady národních i mezinárodních projektů. Někteří absolvují roční studijní pobyt na školách v USA či ve Francii. Krátkodobé výměnné pobyty a exkurze jsou již samozřejmostí.

Život v Havířově za dob Československa.
OBRAZEM: Z historie Havířova aneb připomeňte si život v tehdejším Československu

Dosahované studijní výsledky i úspěchy v oborových soutěžích řadí Gymnázium Komenského mezi přední střední školy Moravskoslezského kraje. Nejvíce si však vážíme těch akcí a aktivit, kterým jsme vdechli život – jako je přírodovědná soutěž GYMKOM pro žáky ZŠ, oblastní soutěž v řešení sudoku.

Slezský historický pohár, Chemický seminář, projekt Malí vědci, Havířovský majáles, charitativní Vánoční koncert… a mnoho dalších střípků, které vytváří obraz současného Gymnázia Komenského v Havířově.

Petr Šimek, ředitel Gymnázia Komenského, Havířov