Právě orslovské sídliště V. etapa je známé svou přelidněností a s tím souvisejícími problémy, kdy kvůli nedostatku míst k parkování auta stojí, kde se dá, a hasiči, ale i další zásahová vozidla zde mívají problémy s projetím.

Netýká se to ale samozřejmě jen Orlové. „Nejen hasiči, ale i sanitky či popelářské vozy mají na stísněných sídlištích mnoha měst v Moravskoslezském kraji problémy dojet včas k požáru, technické pomoci, ohroženému pacientovi, protože pohodlní řidiči vědomě parkují tam, kde nemají. Pozdní dojezdy na místa zásahů mohou mít vážné následky na životech a zdraví lidí i na cenném majetku. Hasiči proto apelují na řidiče, aby zaparkovali pouze tam, kde nebudou překážet, i za cenu těch několika kroků domů navíc," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Hasičské kontroly průjezdnosti tak ve spolupráci s místními strážníky probíhají ve městech celého kraje. „Někdy končí za stěrači špatně parkujících vozidel varovné letáčky," doplnil Kůdela.

Potíže s průjezdem i v Havířově

Problémy s dojezdem k obytným domům mají také hasiči z Havířova. Motoristé parkují v ulicích, kde nejsou parkoviště vyznačena a jen stěží zůstává prostor pro průjezd dalších aut, zpravidla jen osobních, maximálně dodávkových.

"V některých ulicích jsou auta zaparkována tak, že jimi s našimi speciály neprojedeme. Jsou ulice, kam můžeme vjet jen rovně, protože průjezdu zatáčkou bychom ta auta poškodili. O otáčení ani nemluvím. Lidi si neuvědomů, že když bude v některém z takto zablokovaných domů hořet, možná i právě u nich doma, my se tam s technikou nedostaneme. Hadice sice natáhneme i z větší dálky, ale s výškovou technikou musíme skutečně až co nejblíže k domu," vysvětlili hasiči. 

Rizikovými ulicemi jsou například Marušky Kudeříkové, Lašská, Haškova, Kolmá či Marie Majerové.