Za týmem z Bruntálu, který letos v září pojede na republikové kolo HZS ČR do Kroměříže, se na druhém místě umístila stanice Kopřivnice, třetí byla stanice HZS MSK Hlučín. Mezi jednotkami dobrovolných hasičů, předurčenými na dopravní nehody, skončil jako stříbrný tým z Ostravy-Radvanic a jako bronzový Hradec nad Moravicí.

Mimo soutěž se na parkovišti u Parku Boženy Němcové představily i tři kvalitní týmy polských profesionálních hasičů (PSP) - z obcí Wodzislaw Slaski, Jastrzębie-Zdrój a Těšín, které si pak předávaly s českými hasiči své zkušenosti. Letos uplynulo deset let od uzavření smlouvy o spolupráci mezi moravskoslezskými a polskými hasiči na společné hranici. HZS MSK tak například zasahuje u nehod na polské dálnici A1 za Bohumínem, vypomáhat se jezdí i k požárům.

Záchrana topících se žen, policie, Nový Jičín, 21. května 2022.
FOTO: Na Novojičínsku padali do řek lidé pod vlivem alkoholu, pomohla policie


Úkolem soutěžního týmu bylo bezpečně a efektivně vyprostit do dvaceti minut zraněnou osobu z havarovaného vozidla po komplikované nehodě (doplněné o sloupy, stromy, semafory, barely, betonové zábrany…), včetně stabilizace havarovaného vozidla. Součástí vyproštění bylo i poskytnutí první předlékařské pomoci.


Počínání týmů během simulovaného zásahu sledovali kvalifikovaní rozhodčí, kteří hodnotili zásah a vyproštění zraněné osoby ve třech oblastech – taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první pomoci.

1. Gastrofestival v Petrovicích. 21. května 2022.
VIDEO: Nový Gastrofestival v Petrovicích: historické jízdy, veteráni a to jídlo!


V oblasti taktiky se hodnotilo např. velení u zásahu, spolupráce a komunikace celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků k přímé ochraně zraněné osoby a vyproštění zraněného, včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného.


Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je vysoce specifickou činností, ovlivněnou i rozvojem automobilového průmyslu. Jediní, kdo tyto speciální záchranné činnosti v ČR vykonávají, jsou právě hasiči.