Na akci pozvali kolegy z okolních sborů a základní kámen posvětil biskup František Václav Lobkowicz. Hasiči tak dávají najevo, že se svého cíle jen tak nevzdají.

„Táhne se to již několik let. S městem jednáme, aby nám věnovalo vhodný volný pozemek u místního obchodu a stavbu nové hasičské zbrojnice podpořilo. Hasičská zbrojnice v Loukách kdysi stála a historicky tady tak patří. Navíc má město z naší lokality nemalé příjmy za vytěžené uhlí, tak by snad tyto peníze mělo také investovat nám tady zpět. Zatím jsme se pořád nedohodli, ale jednáme dál," uvedl v neděli během akce starosta Sboru dobrovolných hasičů Karviná-Louky Marian Drobisz.

Dobrovolní hasiči se základním kamenem budoucí zbrojnice v Karvinské části Louky.

Hasiči z Louk přitom v podmínkách bez vlastního pořádného zázemí fungují jako každý jiný sbor. Pořádají soutěže a sami se jich účastní, pomáhají a zasahují, když je potřeba. O techniku ale musí pečovat jednotliví členové nebo ji mají uloženou u kolegiálních sborů, které mají to štěstí a zbrojnice mají. Tréninky hasičů z Louk pak díky dohodě s místními sportovci probíhají na zdejším fotbalovém hřišti. A když je potřeba se sejít a cokoli projednat, děje se tak většinou u starosty sboru doma.

„Jinak máme k dispozici jednu sklepní místnost v místním obecním domě, kterou ale i kvůli hygienickým podmínkám využíváme jen jako sklad. Na větší akce si musíme pronajímat prostory jiných organizací, za což pak platíme nájmy," říká velitel SDH Karviná-Louky Jaroslav Martinek.

„O vlastní důstojné zázemí bychom určitě stáli a budeme se o ně nadále snažit. V Loukách bychom ale nepotřebovali jen zbrojnici. Chybí nám tady i stavba pro pořádání kulturních akcí, jako třeba divadla, které jsme tady kdysi běžně zvali, plesy nebo koncerty. Dále také dům s pečovatelskou službou, protože spousty lidí odsud muselo kvůli těžbě odejít a teď na staré roky by se rádi vrátili do míst, které mnozí stále berou jako svůj domov," doplnil starosta SDH Karviná-Louky.