Bezmála sedmatřicet tisíc návštěvníků již zavítalo do ostravského hasičského muzea, které vstupuje do své sedmé výstavní sezony.

Letošní novinkou je oddělení s hasičskými medailemi a vyznamenáními. Připravena je také lezecká expozice s figurínami, kde mohou příchozí zhlédnout moderní způsoby záchrany lidí, kteří například uvíznou ve studni či na stromu. Do záchranných akcí se mohou zapojit i samotní návštěvníci, a to taháním a povolováním lan.

„Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že muzeum se snaží zapojit i do různých akcí, které by přilákaly další zájemce. „Aktivně se zapojujeme do květnových festivalů muzejních nocí. Letos během května si muzeum připomene již úspěšných sedm let od svého otevření,“ dodal Kůdela.

Expozice

V hasičském muzeu jsou k vidění expozice zaměřené nejen na historii, ale také na současnost a moderní technologie.

Na návštěvníky mimo jiné čeká pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, které sdružuje veškerá operační střediska složek integrovaného záchranného systému v kraji.

Zájemci si dozvědí jak volat na tísňové linky při požárech, nehodách i dalších mimořádných událostech. „Na vlastní kůži si také vyzkoušejí komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou,“ dodal Kůdela.

Skupiny i jednotlivce provázejí dva odborníci, kteří prožili ve službách profesionálních a dobrovolných hasičů několik desetiletí. Největší zájem bývá o modely a simulované ukázky zásahů, otočení klikou ruční sirény, další se pak zajímají o historické stříkačky, sošky svatého Floriána nebo prapory z konce 19. století.

Jedničkáři

Hasičské muzeum se v těchto dnech připravuje na tradiční akci pro děti. Školáci do patnácti let, kteří budou mít na pololetní vysvědčení samé jedničky, mohou expozice od úterý až do 5. února navštívit zdarma, navíc si odnesou malé dárky.

K TÉMATU

Hasičské muzeum se nachází v rekonstruovaném secesním domě z roku 1905 v Zákrejsově ulici v Ostravě-Přívoze, kde vždy sídlili hasiči. Je otevřeno od úterý do neděle – během pracovního týdne od 9 do 17 hodin, v sobotu, neděli a vybraných svátcích od 9 do 13 hodin. Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném. V případě větších exkurzí je možno dohodnout individuální termín i skupinové vstupné.