Ráno do práce a po práci do školy. Tak nějak bude už od podzimu vypadat životní rytmus těch, kdo si budou chtít doplnit vzdělání, které v mládí zameškali.

„Původně jsem studovala maturitní obor, ale nechtělo se mi moc učit, tak jsem přešla na učební. Později jsem tohoto rozhodnutí litovala,“ vzpomíná paní Jana, která se nakonec rozhodla doplnit si vzdělání v šestatřiceti letech.

S chutí se pustila do studia, které šlo jako po másle, nicméně po čase se začaly objevovat první překážky. „Zjistila jsem, že už mi paměť neslouží tak, jako kdysi, navíc jsem ještě chodila do zaměstnání a samozřejmě jsem se také musela starat o domácnost,“ popisuje strasti večerního studia žena.

Jednoduché to nebylo ani doma. Dcera byla sice už dospělá, nicméně manželovi její studium také později začalo vadit. „Cítil se ochuzován, a navíc mu vadilo, když jsem se učila nahlas,“ svěřuje se žena. I přes tyto peripetie zkoušku dospělosti zvládla a po pěti letech studia mohla převzít maturitní vysvědčení.

Horníci do lavic

Podobně si budou moci nově doplnit studium na Karvinsku také horníci. Kromě už tři roky existujícího učebního oboru, který se vyučuje na Střední škole techniky a služeb Karviná, bude od následujícího školního roku fungovat také maturitní studium. Havíři si tak budou moci stejně jako hrdinové známého filmu „Marečku, podejte mi pero“ dodělat maturitu ve večerním kurzu.

„Nakoupili jsme v minulých letech nejmodernější těžební technologie a pro své provozy potřebujeme vzdělané lidi. Obraz havíře s lopatou a krumpáčem už patří minulosti,“ vysvětlil důvody vzniku nového oboru mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Studenti budou chodit do školy třikrát týdně celkem tři roky. „Nahradíme tím dosavadní denní nadstavbový obor provozní technik,“ uvedla ředitelka školy Iva Sandriová.

Maturitu budou studenti skládat z češtiny, matematiky a cizího jazyka. K tomu se ještě připojí praktická a teoretická zkouška. Absolventi se mohou na šachtách uplatnit ve středním managementu nebo ve funkcích techniků.

Podle ředitele pro lidské zdroje a rozvoj revíru Radima Tabáška je to velká šance pro všechny, kteří po vyučení nastoupili na šachtu, získali praxi a nyní chtějí své zkušenosti využít v kariérním postupu.

Spolupráci s OKD si pochvaluje zástupce ředitelky školy Ladislav Kováč.

„Hornická maturita pro absolventy znamená jistotu další práce. Těší nás, že budeme připravovat lidi pro výkon povolání, a ne pro úřady práce. Jsme rádi, že můžeme pomoct těmto lidem v jejich kariérním růstu a naplnění jejich snah a cílů,“ uvedl Kováč.

Spolupráce OKD s karvinskou školou funguje už od roku 2009, kdy se otevřely první hornické obory a letos vyjdou její první absolventi. Od září se navíc připravují budoucí horníci také v Havířově na Střední škole Havířov-Šumbark v Sýkorově ulici.

„Hornické školství má na naší škole dlouholetou tradici. Vážíme si toho, že díky spolupráci s OKD můžeme rozšířit nabídku o obory, které absolventům zaručují perspektivu na trhu práce. To je v našem regionu poznamenaném strukturální nezaměstnaností nesmírně důležité. Věřím, že si to rodiče i žáci uvědomí a o hornické obory u nás bude stejně velký zájem, jako tomu je v Karviné,“ konstatoval ředitel školy Josef Říman.