Po posledním řádném a poté mimořádném zasedání došla části havířovské opozice (Havířov Sobě a KSČM) trpělivost a vydala prohlášení, v němž veřejně sděluje své výhrady ke způsobu, jakým primátor řídí jednání zastupitelstva města. Ten tato nařčení odmítá.

Omezování projevu?

Podle části opozice Havířova primátor nejenže dovolí nebo i sám používá naprosto nevhodné osobní invektivy, neodpovídá na otázky zastupitelů, ale dokonce opakovaně porušuje jednací řád zastupitelstva.

Velký kruhový objezd Havířov.
Velký kruháč v Havířově: přes den auta, v noci dělníci s technikou

„Podle nás se nestandardní jednání pana primátora při řízení zastupitelstva neustále opakuje a útoky směrem k některým zastupitelům se stupňují. Proto jsme se ozvali a veřejně vyjádřili náš nesouhlas s takovýmto postupem,“ řekla zastupitelka za KSČM a bývalá primátorka Havířova Milada Halíková.

Hodně emocí v řadách části opozice vyvolala na 6. zasedání situace, kdy primátor neumožnil opětovné vystoupení předsedovi kontrolního výboru, kterým je zastupitel za KSČM Eduard Heczko, jenž byl předkladatelem materiálu a měl tedy právo jej obhajovat, vysvětlovat.

Zástupci tzv. stínové vlády ANO se ve čtvrtek odpoledne setkali s obyvateli Havířova v KD Radost.
VIDEO: Babiš v Havířově. Jsem pracující důchodce, uvedl se

„Toto je jednoznačné porušení jednacího řádu zastupitelstva. Předseda kontrolního výboru má na svůj příspěvek 10 minut, ale primátor pana Heczka už po třech minutách vypnul,“ zlobí se Martin Cyź, zastupitel za sdružení Životice Sobě.

Bez interpelací aneb Nikdo mluvit nebude

Politikům z opozice také vadí, že na posledním, mimořádném zasedání, scházel v programu bod Interpelace občanů a zastupitelů. Ten má být - podle jednacího řádu - zařazen vždy jednu hodinu po zahájení zastupitelstva. A přestože opoziční zastupitelé požadovali zařazení tohoto bodu, jejich návrh neprošel. „Toto je další evidentní porušení jednacího řádu, který přímo stanoví, že v programu zasedání zastupitelstva má být právě tento bod,“ říká zastupitel Martin Cyź.

Bělica pochybení odmítá

Primátor Josef Bělica nedodržování jednacího řádu při řízení zasedání zastupitelů zásadně odmítá. „Argumentace části opozice je účelová a nezakládá se na pravdě, tak jednoduché to je. Nemyslím si, že bych používal osobní invektivy a snažím se řídit zastupitelstvo důstojně a v souladu s jednacím řádem. Kdybych v tomto směru pochybil, jsou na jednání přítomni vedoucí odboru právního a tajemník magistrátu a ti by mne na pochybení beze sporu upozornili,“ reagoval na obvinění z údajných pochybení primátor Bělica.

Nová pobočka České pošty v Havířově na Dlouhé třídě.
Místo staré moderní. V Havířově otevřela nová pobočka České pošty

Dodal také, že na všechny dotazy je vždy odpovězeno, buď rovnou na místě nebo písemně v termínu, který určuje legislativa.

Kritika primátorovy kumulace funkcí

Zastupitelé podepsaní pod zmíněným prohlášením také připomínají neochotu koaličních zastupitelů a vedení města přenášet jednání zastupitelstva on-line.

„Takhle si vedení města představuje vstřícnou a otevřenou radnici? Za vším budou patrně obavy, aby se občané Havířova nemohli na vlastní oči přesvědčit o arogantním jednání primátora "na půl úvazku",“ píše se v prohlášení. Jeho signatáři tím poukazují na to, že primátor Josef Bělica je současně poslancem Parlamentu České republiky a krajský zastupitelem.

K TÉMATU

Prohlášení zastupitelů za Havířov sobě a KSČM

Opoziční zastupitelé v Havířově (Havířov Sobě a KSČM) mají vážné výhrady ke způsobu, jakým primátor Ing. Josef Bělica, MBA (ANO 2011) řídí jednání zastupitelstva města. Nejenže dovolí nebo i sám používá naprosto nevhodné osobní invektivy, neodpovídá na otázky zastupitelů, ale dokonce opakovaně porušuje Jednací řád zastupitelstva. Na 6. zasedání pan primátor neumožnil opětovné vystoupení předsedovi kontrolního výboru (Ing. Eduard Heczko, KSČM), který byl předkladatelem materiálu a měl tedy právo jej obhajovat, vysvětlovat.

Poslední 7. zasedání zastupitelstva bylo oproti zvyklostem svoláno na 9.00 hodin (jindy se jedná vždy od 15.00 hod.) a v návrhu programu scházel bod Interpelace občanů a zastupitelů. Ten má být - podle jednacího řádu - zařazen vždy 1 hodinu po zahájení zastupitelstva. Opoziční zastupitelé požadovali dodržení jednacího řádu a zařazení tohoto bodu, jenže pro hlasovalo jen 15 zastupitelů (Havířov Sobě, KSČM a SPD).

Komentářům na českotěšínském facebookovém profilu odzvonilo.
Žádné komentáře! Český Těšín je na městském Facebooku vypnul

Kam až chtějí havířovští koaliční zastupitelé v čele s primátorem zajít? Proč ani opětovně nedopustí, aby jednání zastupitelstva mohli občané sledovat v přímém přenosu - on line - jako v mnoha jiných městech našeho kraje? Takhle si vedení města představuje vstřícnou a otevřenou radnici? Za vším budou patrně obavy, aby se občané Havířova nemohli na vlastní oči přesvědčit o arogantním jednání primátora "na půl úvazku" (Ing. Josef Bělica, MBA je současně poslanec PČR a krajský zastupitel) a dalších členů vedení města a aby nebyli informováni o postojích koaličních zastupitelů (ANO 2011, SPOLU+, ČSSD a Hnutí pro Havířov), které si v komunálních volbách zvolili.

Za Havířov Sobě
Mgr. Jiří Jekl
Bc. Martin Cyž
Bc. Darja Škutová
Ing. Libor Gavlas
Marek Franta
Mgr. Lucie Maceczková
Ing. Marek Hanák

Za KSČM
PaedDr. Milada Halíková
Ing. Eduard Heczko