Na pondělním jednání zastupitelstva města Havířov zazněl požadavek na revokaci usnesení o zvýšení nájemného hned dvakrát a došlo i na protinávrh. S ním přišla zastupitelka Darja Škutová (Havířov sobě), která jej zdůvodnila tím, že podle opozice je zvýšení nájemného v podobě, jak jej schválili radní, nemorální a někteří právníci v této souvislosti údajně mluví o nezákonnosti.

Ať lidé podají žaloby

Nájemníci havířovských městských bytů se smlouvou na dobu určitou si od července za bydlení připlatí. Podle lokality se nájem zvedne až na 140 korun za metr čtvereční. U smluv na dobu neurčitou stoupne cena maximálně na 82,50 koruny za metr.

Havířovské slavnosti 2021.
Bílá, Powerwolf a Lordi, moderátor Mareš. Známe program Havířovských slavností

Opozici v Havířově vadí, že se lidé o zvýšení nájmů dozvěděli doslova na poslední chvíli. „Někdy počátkem května se dozvěděli, že budou platit o několik tisíc korun měsíčně více. Problém je v tom, že to nabourá rozpočet řady rodin s dětmi. Prostě jsou to částky, které si mnoho lidí nemůže dovolit platit,“ tvrdí Škutová.

Doporučuje, aby jednotliví nájemníci zkusili podat na město žalobu. „My jako sdružení Havířov sobě se jim pokusíme zprostředkovat právní rady, případně kontakt na Sdružení na ochranu nájemníků, které jim prý v tomto bude nápomocno,“ řekla.

Primátor: V Havířově se dá bydlet levně

Vedení radnice města Havířov s opozicí nesouhlasí a tvrdí, že vše je po právní stránce v pořádku.

„Zdražení, o kterém opozice mluví, na 140 korun za metr, se týká čtyř procent bytového fondu. Pokud však městu docházejí peníze na opravy bytového fondu, nemá jinou možnost, než zareagovat zvýšením nájemného," řekl Deníku primátor Josef Bělica (ANO).

Iveta Kočí Palkovská.  (ANO)
Místo Masaroviče Palkovská - změna v radě města Havířova. V MRA nikoli

"Úpravu nájemného jsme zvažovali velmi dlouho, proběhla na to téma řada diskusí a myslím, že i ten sociální efekt se nám nakonec podařilo vyvážit velmi dobře. Protože 5660 bytů zaznamená úpravu nájemného o 10 procent. Byty na Šumbarku budou mít nájemné podle nového ceníku 100 korun. Takže, kdo chce v Havířově bydlet levně, tak pořád může,“ dodal primátor Havířova.