Energeticky využitelný odpad půjde do teplárny a na skládku bude uložen jen nevyužitelný zbytek. Havířov pokračuje v přípravách, přestože například Karviná zatím váhá. A to přesto, že na podzim roku 2017 podepsali primátoři obou měst společně se zástupci společností Veolia Energie ČR a Veolia Využití odpadů ČR memorandum o společných přípravách tohoto projektu.

Havířovský primátor Josef Bělica si myslí, že třídička odpadu je zařízení potřebné. „Proto na tom děláme už několik let. Podle mě ale není optimální, aby si každá z participujících stran dělala přípravy po své linii,“ řekl Bělica po posledním jednání zastupitelstva, které dalo projektu zelenou.

Třídírna má vzniknout průmyslové zóně Dukla na okraji Havířova a odpad k vytřídění by se tam měl svážet z Havířova, Karviné, Orlové a možná i dalších obcí, které se do projektu zapojí. Jen dvě největší města okresu Karviná vyprodukují ročně 24 200 tun směsného komunálního odpadu, k tomu 7,7 tuny velkoobjemového odpadu a 2,6 tuny tříděného odpadu vhodného k dalšímu zpracování.

Karviná a Orlová vyčkávají

Karviná však projektu ještě neřekla definitivně ano. Podle náměstka karvinského primátora Lukáše Raszyka čekají na definitivní podobu nového zákona o odpadech, který má zákaz skládkování posunout o šest let, tedy až do roku 2030. „Nechceme nic uspěchat, vyčkáváme. Projekt máme připravený, ale než se k němu závazně připojíme, chceme znát pravidla týkající se problematiky skládkování. A ta budou známa až po schválení zákona,“ vysvětlil Raszyk.

Váhají také v Orlové. Starosta Miroslav Chlubna si myslí, že pokud se nepřipojí Karviná, bude projekt ztrátový. Havířovský primátor Josef Bělica se toho nebojí. „Havířov je tak velký, že bychom toto zařízení financovali sami a provozem zaplatili,“ tvrdí. V Karviné i Orlové budou o celé věci ještě březnu jednat zastupitelé.

Zatímco projekt třídírny odpadu v Havířově, počítá se tím, že se nevytříditelná část směsného odpadu bude spalovat v teplárně společnosti Veolia v Karviná u bývalého Dolu Barbora, na scéně se ale objevil další hráč, který by mohl odpadky spalovat, a sice elektrárna v Dětmarovicích.