Jenže uteklo sedm let a zmiňovaná továrna na zdravotnické sety stále stojí v areálu po bývalé šachtě Dukla osamocená.

Představitelům města to přidělává vrásky na čele a přestože se investorům snaží nabízet menší pozemky, které město v zóně vlastní, vychází tato snaha zatím naprázdno. To vše mimo jiné i kvůli komplikovaným vlastnickým vztahům.

Na sídlišti v Havířově-Šumbarku vyroste do příštího podzimu nový obchodní park, bude tam mj. supermarket Billa.
VIZUALIZACE: Takhle by na Šumbarku měla vypadat Billa a další obchody

Většinu pozemků na 34 hektarů velké průmyslové zóny totiž vlastní společnost Asental Land, město tam před lety po dohodě s Asentalem vybudovalo příjezdové komunikace, kanalizaci a osvětlení. Zástupci Havířova vedou s lidmi z Asentalu pravidelná jednání ohledně rozvoje PZ Dukla, ovšem bez hmatatelného výsledku.

Zájem by byl, ale…

„Mrzí nás, že průmyslová zóna Dukla není plně využitá, protože město mnoho rozvojových ploch nemá. Dukla je pro nás tudíž z hlediska zaměstnanosti velmi důležitá,“ konstatoval náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec.

Skončil 20. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska. Cenu diváků získala inscenace Divadla Mír Ledvina.
Divadlo Mír získalo na festivalu v Českém v Těšíně cenu diváků

Kvůli komplikovaným vztahům s Asentalem se městu letos v červnu nepodařilo dotáhnout prodej jeho pozemků. Důvod? Společnost Asental využila předkupního práva na jeden z menších pozemků sousedících s těmi městskými.

Společnost Asental Land obvykle deklaruje, že stojí o aktivní spolupráci se všemi, včetně měst a obcí, ovšem své obchodní transakce obvykle nekomentuje.

Historie Dolu Dukla v obrazech:

A nepříliš sdílný byl mluvčí společnosti Tomáš Neščák i v tomto případě. Deníku pouze napsal, že společnosti Asental byla prostřednictvím datové schránky dne 23. června 2023 doručena nabídka předkupního práva. „Asental tuto nabídku využil a další komunikace v této záležitosti neproběhla,“ dodal.

Zastupitelé Havířova proto prodej pozemků třem zájemcům neschválili.

Na tahu je Asental

Bez užitku nadále zůstává přes 34 metrů čtverečných městských pozemků.

Náměstek primátora připomíná, že město v minulosti chtělo od Asentalu nějaké pozemky odkoupit, ale strany se neshodly na odkupní ceně. „Momentálně proto musíme čekat, až Asental na své pozemky najde kupce. My samozřejmě budeme rádi, když se to povede, ale momentálně to není v našich rukou, ani to nejsme schopni nijak ovlivnit,“ říká Bohuslav Niemiec.

Budou rybníky dál pustnout?

Průmyslová zóna Dukla v Dolní Suché ale není jediná oblast, kde se kříží zájmy města Havířova a společnosti Asental Land. Obě strany nemohou najít společnou řeč v otázce budoucnosti Sušaneckých rybníků ležících pod ulicí Orlovská nedaleko místa, kudy by v budoucnu mohl vést silniční obchvat města.

V dřevěném kostele Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích se v neděli 19. listopadu konala po 15 měsících oprav první mše svatá.
VIDEO: Dřevěný kostel v Petrovicích. První mše po opravě, podívejte se dovnitř

Nejbližší okolí rybníků dnes prakticky nevyužívané a zarostlé. Občas je možné u vody zahlédnout rybáře, v okolí jsou poházené odpadky. Také se tam schází bezdomovci a nepřizpůsobiví. Město by tuto zanedbanou oblast rádo zrevitalizovalo a uzpůsobilo pro rekreační účely. Aby to mohlo udělat, musí být vlastníkem pozemků, což aktuálně není.

„Rádi bychom rybníky i s okolními pozemky odkoupili. Se zástupci Asental Land jsme o tom jednali, ale vše ztroskotalo na ceně. My jsme nabídli cenu, kterou stanovil znalec. Současný majitel chce ale víc. Jenže to město dát nemůže, zákon nám to nedovoluje,“ vysvětluje náměstek primátora Bohuslav Niemiec. „Věřím ale, že není všem dnům konec a že jednání s majitelem pozemků na toto téma budou pokračovat,“ dodal.