„Musíme splňovat nesmyslná kritéria. Diktují nám už pomalu, co máme zaset, kolik můžeme zorat, kdy máme kosit, nekosit. Už mi to přijde moc,“ zaznělo dopoledne z úst řidičů přijíždějících traktorů. „Nelíbí se mi, jak to celé funguje,“ shrnul jeden z protestujících, kteří většinou patřili k ročníkům v produktivním věku.

Petr Krpec dorazil z Palkovic v okrese Frýdek-Místek: „Nelíbí se mi zemědělská politika, protože dotace jsou minimálně patnáct let pořád stejné a traktor, který stál sedm set padesát tisíc, stojí dneska milion šest set. Neúměrně stoupají vstupy, nafta je dražší, je to na hranici výdělku.“

Kaufland, Karviná, 22. ledna 2024.
V Kauflandu v Karviné a v Českém Těšíně zasahovali policisté kvůli vyhrůžkám

„Přijeli jsme stávkovat za udržení zemědělství v republice, udržení chovu zvířat a proti tomu, že se nám v podstatě hroutí dotační systém,“ vysvětlil další z rolníků. „Jsme tady proto, že se skoro neuživíme, zemědělství už opravdu kolabuje,“ konstatoval jiný, když nasedal do svého stroje.

Zdroj: Radek Luksza

Ozvala se i kritika směřující na byrokracii s tím, že obyčejný zemědělec musí být nyní bezmála inženýr - agronom, který zvládne kupu papírování.

Kolona traktorů, z nichž některé byly vybavené českými státními vlajkami, se shromáždila u bývalé benzinky na „staré“ silnici z Frýdku-Místku do Českého Těšína. Odkud vyrazila na Třanovice, Těrlicko a dále do Havířova. Vyjely tři desítky traktorů.

Růžový slon v Havířově, 20. 1. 2024.
Obří sex shop z Havířova v pohotovosti, blíží se Valentýn. Co je letos trendy

Jedním z organizátorů protestu byl Marián Kaleta z Horní Líštné na Třinecku. Zdůraznil, že jeho smyslem nebylo zastavit dopravu a omezovat ostatní na silnicích: „Chceme, aby ministr zemědělství Marek Výborný přijel do regionu a začal problémy zemědělců řešit, ať vidí, jak se hospodaří, co se děje. Nahoře nemají vůbec představu.“

Demonstranti se vzhledem k maximální povolené čtyřicítce přesouvali velmi pomalu, velké zácpy se kvůli nim ale netvořily. Traktory projely za mohutného troubení i centrem Havířova, kde je lidé natáčeli, fotili, někteří jim mávali. Za městem na výpadovce na Ostravu si dali zemědělci pauzu, aby se traktory mohly opět shromáždit.

Mladá cestovatelka původem z Havířova se 22. ledna vydá na pěší přechod Jižní Ameriky.
Cestovatelka z Havířova vyšla na cestu napříč Jižní Amerikou. Půjde i přes poušť

„Já si myslím, že to lidi berou dobře, že nám fandí v tom, co děláme a o co se snažíme,“ mínil šofér vedoucího stroje a vyslovil spokojenost s účastí. Kolona pak pokračovala do krajského města po jedné z nejfrekventovanějších ulic – Rudné a zde už provoz brzdila. Doprovod policie dostala až za Vítkovicemi směrem na Zábřeh, nejprve v civilním a posléze i ve služebním voze.

Před odbočením na rondel nad dálnicí už traktory zpomalovaly dopravu poměrně výrazně. Protestující z Ostravy mířili na Vratimov, Frýdek-Místek a Dobrou, aby vše ukončili opět v Horních Tošanovicích.

Před budovou nemocnice v Orlové probíhá rekonstrukce. Na jaře přibudou nová parkovací místa.
Nová parkovací místa v Orlové u nemocnice. Socha zde zůstane

To, co se v úterý odehrálo na Frýdeckomístecku, Havířovsku a Ostravsku, bude mít ve středu 24. ledna obdobu i za hranicemi v Polsku. Tam se ale zemědělci chystají manifestovat celostátně a ve velkém. Na silnice by měli vyrazit mezi 12. a 14. hodinou. A to z podobných důvodů jako v Česku.