Město Havířov přichystalo pro zlepšení komunikace mezi magistrátem a občany nový komplexní komunikační kanál. Jedná se o chytrou síť, jmenuje se Munipolis a svého spuštění se dočká 1. července.

„Dobrá komunikace je základem dobrého fungování města. Chceme naše občany lépe informovat, a také oceníme zpětnou vazbu. Proto bychom rádi, kdyby se registrovalo co nejvíce uživatelů. Aplikaci pak každý bude mít ve svém telefonu, kam budeme občanům posílat aktuality, pozvánky na kulturní a sportovní akce či praktická upozornění, jako jsou různé odstávky nebo změny v dopravě. Každý si může při registraci individuálně nastavit, jaké informace chce zasílat. Vedle webu, tištěných zpravodajů, amplionů a facebookových stránek je Munipolis největší tuzemskou platformou, kterou samosprávy a občané využívají. V jedné věci se od nich ale zásadně liší. Umí totiž plnit všechny funkce ostatních kanálů v jednom řešení,“ popisuje nový komunikační systém primátor Havířova Josef Bělica.

Aplikace má přitom fungovat i z druhé strany a bude tak sloužit obyvatelům, aby jejím prostřednictvím zasílali magistrátu různě podněty a náměty. „Pokud zjistíte, že je ve vašem okolí něco v nepořádku, například rozbitý chodník, černá skládka nebo poničená lavička, pomocí této nové aplikace nám problém jednoduše nahlásíte. Navíc, platforma Munipolis nám není neznámá, už několik let ji využíváme k hlasování do participativního rozpočtu. Takže ti občané, kteří pravidelně hlasují, a je jich něco přes pět a půl tisíce, už registrováni jsou. Ovšem někteří z nich nezadali všechny potřebné údaje, takže bych prosil o doplnění, včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů. Tyto informace budou sloužit pouze a výhradně pro účely této komunikační sítě spravované městem,“ konstatuje náměstek primátora Bohuslav Niemiec.

Klíčovou roli sehraje Munipolis v případě krizových situací. Bude prvním a nejrychlejším prostředkem k informování občanů. Na druhé straně uživatelé nemusejí mít strach, že prostřednictvím aplikace jim bude město posílat nevyžádané zprávy či reklamní sdělení. Aplikace umožňuje získat jen oficiální informace vydané magistrátem. Osobní data, která občan při registraci aplikaci a tedy městu poskytne, budou sloužit výhradně městu a občan může svůj výslovný souhlas se zpracováním osobních údajů kdykoli zcela zrušit a zůstat tak v anonymitě i při hlášení podnětů a závad nebo při hlasování v anketách.