„Každý rok vybereme jednu nemocnici v kraji, která si za účasti složek IZS v praxi prověří svůj traumatologický plán. Cvičit je nutné proto, aby zaměstnanci nejenom věděli, jak se chovat a co dělat v mimořádných situacích, ale aby se doporučené postupy vžily a zautomatizovaly,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

K simulovanému výbuchu došlo v pavilonu „O“ havířovské nemocnice, kde se nachází infekční oddělení. Svářeči externí firmy, která tu rekonstruuje prostory, však při manipulaci se svařovací technikou porušili zásady požární bezpečnosti a nastala exploze s požárem. V blízkosti se v tu chvíli pohybovalo velké množství lidí – zaměstnanci externí firmy a nemocnice, pacienti. Dvě osoby zemřely a 21 lidí utrpělo zranění. Zdravotnický personál oznámil vznik mimořádné události na tísňovou linku, informoval vybrané osoby a pracoviště nemocnice, byl aktivován traumatologický plán.

Čtěte také

„Simulace výbuchu i ‚zranění‘ figuranti působili autenticky, jsem přesvědčen o tom, že nezaujatí a neinformovaní pozorovatelé si mysleli, že došlo ke skutečnému neštěstí. Všichni účastníci cvičení – policisté, profesionální a dobrovolní hasiči, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a personál nemocnice vše zvládli s naprostou profesionální jistotou a potřebným klidem,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer.

„V posledních dvou letech byla naše nemocnice vystavena několika mimořádným událostem. V neblahé paměti máme několik událostí z důlního prostředí, které jsou pro naši oblast typické a v nichž naše nemocnice čas od času má svou spádovou účast, pamatujeme si také nedávno zraněné z poruchy kolotoče. Proto jsem velmi přivítal možnost simulace a taktického cvičení s participací našich zdravotníků a možnost vyzkoušet si tzv. trauma plán v praxi s větším počtem zraněných různého charakteru. Naši zdravotníci vše zvládli bravurně od základní triáže pacientů na urgentním příjmu, přes organizační zajištění distribuce pacientů, až po jejich simultánní ošetření. Doufám, že podobné situace v reálné praxi nebudeme muset zažívat. Ale zároveň nyní vím, že pravidelným tréninkem a podobnými testy, jsme na ně připraveni,“ doplnil ředitel Nemocnice Havířov Norbert Schellong.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Odvolací soud zpřísnil trest mladíkovi, který v Bohumíně málem zabil otčíma

Muž se u soudu k pokusu o vraždu přiznal | Video: Deník/Jaroslav Perdoch