Smrk přivezený z beskydských Starých Hamrů byl postaven ráno na náměstíčku Terasa v Podlesí. Další dva už dřevorubci káceli přímo ve městě. „Jeden pochází z areálu garáží u Hálkovy ulice. Vyrostl tak, že jeho kořeny začaly tlačit na základy garáží. Tento strom jsme po skácení postavili na náměstí TGM na Šumbarku. Po několika letech tak nebude strom na náměstíčku Moravská, ale na rekonstruovaném náměstí TGM ve starém Šumbarku," vysvětlila Zdena Mayerová z havířovského magistrátu.

Třetí strom věnovala městu rodina Huspekových z Junácké ulice. „Kupoval jsem ho jako sazenici před 35 roky na trhu ve staré Orlové. Samozřejmě, že je mi ho líto, ale když jsem viděl, jak se letos povážlivě nakláněl v silném větru, rozhodli jsme se, že ho musíme skácet. Vedle našeho domu je školka, kde se pohybují děti a postižená mládež. Bezpečnost je prvořadá," řekl Jan Huspeka.

Sehranou práci havířovských dřevorubců a obsluhy lesáckého stroje a autojeřábníka ocenilo na každém místě několik přihlížejících. Kmeny stromů musely být vždy motorovými pilami upraveny, aby odpovídali průměru trubek uložených v zemi. Každý strom ne navíc zabezpečen třemi ocelovými lany připevněnými k betonovým blokům. Stromy jsou také pravidelně kontrolovány, kdyby došlo k poškození větrem nebo mrazem.