Zaplatí totiž o 420 korun více za svoz komunálního odpadu než dosud. Zastupitelé v pondělí schválili novou výši částky, kterou zaplatí každý člověk hlášený ve městě k trvalému pobytu či vlastnící v Havířově nemovitost - 1092 koruny.

Magistrát, jenž návrh vypracoval, argumentuje zvýšením celkových ročních nákladů na svoz a likvidaci odpadu, které byly v roce 2022 přibližně 97 milionů korun, což při počtu necelých 70 tisíc obyvatel dělá 1400 korun na osobu. Dosud platí každý obyvatel Havířova ročně za odvoz odpadu 672 koruny. A podle důvodové zprávy k návrhu na zvýšení poplatku příjem z místního poplatku aktuálně pokrývá necelou polovinu nákladů na likvidaci a svoz komunálního odpadu, konkrétně zhruba 48 procent.

Řidič nezvládl řízní a v Havířově havaroval.
Šokující pravda o opilém řidiči, který při honičce zranil v Havířově chlapce

Protinávrh, který předložil zastupitel Jiří Jekl z klubu Havířov sobě a navrhoval nižší částku - 900 korun, neprošel. Proti návrhu (1092 korun) bylo devět zastupitelů (Havířov sobě, KSČM), pět se hlasování zdrželo.

Náměstek primátora Ondřej Baránek (ANO), který návrh předkládal, zdůvodňuje stanovení částky 1092 koruny tím, že vychází z podrobné analýzy, kterou si město Havířov nechalo vypracovat. "Náklady a odvoz odpadu jsou jedněmi z nejvyšších v rozpočtu města Havířova a každoročně rostou. V roce 2022 tyto náklady činili téměř 97 milionů korun, V letošním roce očekáváme celkové náklady na úrovni 103 milionů korun, což je po přepočtu reálná částka 1492 koruny na poplatníka. příští rok už to bude 106 milionů kotun, tedy 1536 Kč na poplatníka," vysvětlil Baránek.

Jak jsou na tom jiná města v okrese

A kolik se platí v jiných městech Karvinska? Havířov ve výši poplatku dohání Orlová, kde lidé platí 960 korun ročně. V Českém Těšíně je to 540 korun, v Bohumíně mají jiný systém, podle kterého lidé hradí odvoz odpadu podle objednané kapacity popelnic.

To se ale týká majitelů rodinných domů, kteří si musejí objednat kontejner minimálně na 55 litrů. Poplatek za odvoz odpadu činí korunu za litr a měsíc na každou osobu. Lidé na sídlištích platí 89 korun za měsíc, tedy 1068 korun za rok.

Volební štáb Pirátské strany, 3. října 2020 v Ostravě. Zuzana Klusová.
Pirátka z Karviné Zuzana Klusová čelí sexistickým útokům kvůli kandidátce

Je velmi pravděpodobné, že poplatek za odpad budou příští rok zvedat ve většině sídel. V Karviné lidé už od roku 2018 poplatek za odpad nehradí. Bude to tak i v budoucnu? „O případném znovuzavedení poplatku se bude rozhodovat při sestavovaní rozpočtu na rok 2024. V této chvíli stále platí varianta, že občané poplatek za svoz komunálního odpadu v Karviné neplatí,“ řekl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.