Iniciátorem projektu jsou Technické služby Havířov, které společně s městem Karviná jednají se společností společností Veolia ČR, která v rámci ekologizace svých zdrojů zvažuje jako jednu z variant výstavbu nového účinného multipalivového kotle v areálu zdroje Teplárny Karviná.

Velmi zjednodušeně by to vypadalo tak, že komunální odpad bude třídit v Havířově a co nepůjde vytřít, se spálí ve speciálně upravené kotli v teplárně u Dolu Barbora.

Autoři projektu jsou přesvědčeni, že vybudování takového energetického zařízení by bylo pro projekt „Třídicí linky směsného komunálního odpadů a dotřídění druhotných surovin“ nejvýhodnějším řešením jak z hlediska ekonomiky (nízké náklady na přepravu), tak z hlediska ekologie (emise z dopravy, ekologizace velkého zdroje emisí v regionu, náhrada fosilních paliv na výrobu tepla pro Havířov a Karvinou).

Náměstí ČSA v Těšíně v sobotu zaplnily vojenské vozy.
OBRAZEM: Náměstí v Českém Těšíně zaplnila dobová vojenská technika

„Inspirovali jsme se v Polsku a připravili obsáhlou studii na třídírnu odpadu, která by dokázala zpracovat nejen odpad z Havířova, ale také z měst a obcí v okolí. Je vysoce variabilní s možnosti navyšování kapacity. Půjde o plně automatizovaný provoz založený na moderních technologiích, přičemž ale vznikne zhruba 50 pracovních míst," řekl ředitel Technických služeb Havířov Ludvík Martinek.V současné době běží nejen jednání o samotné stavbě třídící linky, ale také o odbytu separovaného odpadu. „Na Karvinsku se ročně vyprodukuje zhruba 60 tisíc tun odpadu, z toho 20 tisíc tun pochází z Havířova. Přestože běží třídění odpadu v domácnostech, stále zůstává přibližně 50 procent odpadu vytříditelného odpadu, který končí na skládce. A cena skládkování bude 5 až 7 krát vyšší než letos," vysvětlil Martinek.

Karvinští zastupitelé budou o připojení se k tomuto projektu jednat zřejmě na podzim. „Návrh půjde na řešení do rady a zastupitelstva, konkrétnější zatím tedy být nemůžeme,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Dodává, že pokud jde o separaci, tam se Karviná výrazně zlepšuje. „Tradičně máme velmi dobrý systém třídění bioopadů, roste i podíl papíru, skla, plastů a dalších komodit. Takže netříditelného směsného odpadu k ekologické likvidaci bude ještě ubývat a to je dobře. Do roku 2020 chceme zvýšit podíl tříděných komodit především z domácností na 50 procent. V maximální míře se budeme snažit ekologicky využít i ten zbytek, tedy směsný odpad,“ vysvětluje Šárka Swiderová.

Dotřiďovací linka Technických služeb Havířov.
Rok 2024 tlačí: Odpad by se měl spalovat v kotlech teplárny a elektrárny