Velká většina Havířovanů se v anketě, kterou uspořádala radnice, vyslovila pro odstranění tohoto ve městě neoblíbeného uměleckého díla, které tam stojí od roku 2007. Zařízení navíc bývá často v poruše, což platí i dnes, a proto se ve městě začalo v souvislosti s plánovanou revitalizací prostoru náměstí uvažovat o odstranění tohoto prvku.

Město v úterý zveřejnilo výsledek ankety, která mezi lidmi probíhala na konci léta a zúčastnilo se jí 3403 hlasujících. „Výsledky jsou více než jednoznačné. Občané si kyvadlo již na náměstí Republiky nepřejí. Pro ponechání kyvadla se vyjádřilo 653, naopak pro odstranění bylo 2750 osob,“ řekl náměstek primátora pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Město plánuje rekonstrukci náměstí Republiky. Zároveň umožnilo lidem hlasovat, zda chtějí dominantu zvanou kyvadlo zachovat, či ji odstranit.
Půjde legendární kyvadlo v Havířově k zemi? Obyvatelé města, rozhodněte

Vyjádřeno v procentech, odstranit kyvadlo chce 81 procent hlasujících a pro jeho zachování je jen 19 procent.

Chystá se proměna náměstí

Niemiec také řekl, že pro vedení města je to signál, se kterým lze pracovat dál v rámci příprav studie na revitalizací náměstí Republiky. „Přemýšlíme, zda jsme schopni nalézt jiné místo pro kyvadlo a zachovat ho, anebo ho zcela odstranit. Hlavně však uvažujeme nad tím, jak připravit revitalizaci tohoto prostoru tak, aby vzniklo místo, na které budou Havířované hrdí,“ dodal náměstek Niemiec.

Historická budova vlakového nádraží v havířově po rekonstrukci. Nyní se hledá název centra.
Přestavba havířovské nádražní haly posbírala ocenění, bodovaly i další stavby

Zmiňované kyvadlo, oficiálně Brána s kyvadlem a pramenem, je dílem sochaře Stefana Milkova.

Kyvadlo mnoho zastánců nemá

Osud kyvadla je v Havířově téma, na které lidé slyší. Několik stovek jich hlasovalo také v anketách o tom, zda odstranit či nechat na náměstí Republiky tuto dominantu, a to v hlasování, které u článku o plánech radnice vyvolal Deník a také facebookový portál Jsem z Havířova. A jaké jsou výsledky?

Společnost Heimstaden likviduje v Prostřední Suché v ulici Hornická tři své bytové domy.
Co rok, to demolice. Heimstaden bourá v Havířově další domy

V anketě Deníku lidé volili mezi otázkami: Pryč s tím nefunkčním nesmyslem (83 %) a Nechat si ho, je to pěkný symbol náměstí (17 %). Celkem hlasovalo 542 lidí.

Na FB profilu Jsem z Havířova dopadlo hlasování následovně: Zachovat kyvadlo (6 %), Odstranit kyvadlo (38 %), Udělat fontánu/kašnu (23 %). Tady se hlasování zúčastnilo 3200 lidí.

Moderní prostranství se zelení

Havířovská radnice plánuje komplexní rekonstrukci náměstí, které vzniklo v roce 2005 zaslepením Fibichovy a Beethovenovy ulice, a ještě dříve odstraněním sochy V. I. Lenina a také kvůli vlnící se dlažbě a dalším problémům. V plánu je obnova zpevněných ploch, mobiliáře, doplnění zeleně, umístění vodního prvku, případně zachování kyvadla,“ píše se na webových stránkách města.

Takto by mohla vypadat Stromovka po revitalizaci.
Havířov se pustí do revitalizace Stromovky, vyžádá si 50 milionů

Podle náměstka Bohuslava Niemiece se bude proměna týkat prostranství kolem kyvadla, ale i části náměstí směrem ke kinu Centrum, včetně metasekvojové aleje. „Počítáme s tím, že cyklostezka, která tímto místem vede od loňského roku, bude zachována. Cílem revitalizace je vybudovat prostor, který bude i nadále sloužit k setkávání občanů a bude reprezentativním středobodem města,“ řekl Niemiec. Pokud půjde všechno podle plánu, práce by mohly začít během roku 2025.