Problémů, které nyní koaliční partneři, tedy KSČM, ANO a Hnutí pro Havířov, řeší, je více. Dá se předpokládat, že zasedání zastupitelstva, které je svoláno na pondělí 27. června, bude mít zajímavý průběh.

Samotné ANO teď řeší, zda má předsedu. Poslední volba proběhla 23. května. V hlasování získal většinu Ivan Bureš, který tak obhájil svou funkci. Hlasování však bylo později zpochybněno a zabývat by se jím měla rozhodčí a smírčí komise hnutí.

Bureš, který je současně hospodářským náměstkem havířovského primátora, teď neví, zda je či není předsedou své stranické buňky. „Já skutečně nevím. Nevím, co se děje, protože oficiálně jsem informován o ničem nebyl. Hlasování proběhlo řádně, získal jsem dvě třetiny hlasů," řekl v pátek.

Oficiálně se zatím k dotazu Deníku nevyjádřilo ani pražské ústředí ANO.

Situace potvrzuje rozkol uvnitř havířovské buňky ANO, o kterém se ve městě hovoří delší dobu. Na odpis mají být hned tři zastupitelé, kdy se hovoří o jejich odvolání z funkcí, do kterých byli nominováni po komunálních volbách. Krajním řešením může být dokonce i zrušení havířovské organizace.

Změnami však může dojít k rozvrácení koalice. Tu nyní tvoří KSČM (13 zastupitelů), ANO (10) a HPH (3). Pokud by ANO v zastupitelstvu ztratilo podporu svých tří členů, koalice by měla v 43členném zastupitelstvu jen těsnou nadpoloviční většinu 23 členů. Vyloučit přitom nelze ani to, že rozpolcené ANO přijde o více než 3 členy.