Oprava kyvadla v centru Havířova. Kontroverzní umělecké dílo Brána s kyvadlem a pramenem, které se některým lidem líbí a jiným ne, bylo vybráno ve veřejné anketě na začátku roku 2003. Pražští umělci Stefan Milkov a Karel Holub jej začali stavět v roce 2005 a dokončeno bylo o dva roky později. Následně se na něm prováděly úpravy, protože lidé si přáli, aby se kyvadlo skutečně kývalo.

Pohyb kyvadla byl zajištěn systémem, jaký se používá v kostelních zvonicích. Kyvadlo rozhoupávají lineární motory s elektromagnety.

„Více starostí, než samotný pohyb nám dělá přehřívání. Zařízení je proti přehřívání chráněno a při dosažení určité teploty se vypne. V horkých dnech docházelo k přehřátí už dopoledne a kyvadlo pak po zbytek dne stálo," vysvětlili technici důvod opravy.

Protože motory nejsou s kyvadlem spojeny napevno, neškodí jim ruční kývání. Pokud zařízení zaznamená, že se kyvadlo pohybuje rozhoupáním, motory se vypnou. Pracovat začnou až ve chvíli, kdy se pohyb zastaví.

Spolehlivému chodu však vadí, když na kyvadlo lidé vylézají. Při tom dochází k bočnímu vychylování. V motorové části se pak zvětšují několikamilimetrové rozteče mezi styčnými plochami a elektromagnety, které pak nejsou schopné kyvadlo unášet a rozpohybovat ho.

Oprava pohonu kyvadla na havířovském náměstí Republiky.

Detail motoru zabudovaného v kyvadle. Foto: Deník/Libor Běčák

Podle nastaveného režimu by motory měly kyvadlo v průběhu dne pravidelně rozhoupávat a pak několik minut odpočívat. Chod kyvadla je však nepravidelný. Nepřetržitě od rána do večera byl měl tryskat vodní pramen. I ten technici před několika dny upravovali. Při jarním spouštění byl cely vodní systém vyčištěn. Zatímco kdysi proud vody dosahoval téměř k břitu kyvadla, nyní je snížen, aby vítr vodu nerozstříkával na dlažbu v okolí.