Vede je hráč pražské Slavie Milan Bělohlávek. Přihlížejí místní kluci, mezi nimi i desetiletý Karel Gaman. V roce 1955 se ve Vítkovicích hlásí do oddílu ragby TJ VŽKG dorostenec Eda Vaníček. Oba mladí sportovci se přestěhovali do Havířova a v roce 1966 zakládají při TJ Slavia Havířov oddíl ragby, který se později osamostatnil v klub.

Jeho bohatou, pestrou a velmi úspěšnou historii představuje výstava nazvaná Rugby club Havířov 1966 2016, která je k vidění v Galerii kina Centrum. Na návštěvníka čekají graficky pěkně upravené expozice, panely, které mapují 50 let havířovského ragby nejen fotografiemi, ale také heslovitými texty. Velmi přehledně jsou charakterizovány jednotlivá desetiletí.

Diváka jistě zaujme obří výstavní plocha s historickými plakáty k domácím utkáním i z cest ze zahraničí. Oživujícím prvkem jsou vitríny s ragbyovými artefakty, jako například různé typy míčů a kopaček. Nechybí ani oblečení hráčů a získané trofeje, klubové suvenýry k 50. výročí a také sbírka ragbyových kravat a mnoho dalších zajímavostí.

Autorem zdařilé prezentace je Pavel Kozubík s manželkou Petrou. V současné době předsedou RC Havířov je Roman Čmiel. Funkci místopředsedy a sekretáře zastává Karel Gaman a sportovního ředitele další z nadšenců místního ragby Radomír Kloda.

O pravou vernisážovou atmosféru se postarala klavíristka Kateřina Ondrušíková. Výstava potrvá do 10. dubna.