Slavnostně byla stavba městu předána odpoledne. Rekonstrukce si vyžádala zhruba 50 milionů korun.

„Jsem rád, že firma dodržela termín a nepřekročila částku, za kterou slíbila, že náměstí opraví. Je možná škoda, že je tady málo laviček. Pokud to půjde, nějaké ještě přidáme," řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Celková rekonstrukce náměstí začala loni v srpnu. Původní projekt byl nakonec okleštěn o podzemní garáže, které by byly příliš nákladné. Náměstí je nyní mnohem klidnější, alespoň pokud jde o dopravu. Proti původní situaci už totiž náměstí není průjezdné a nebudou jím projíždět ani autobusy. Průjezdná je pouze spodní část se zachovaným výjezdem po Kochově ulici a pak v horní části po Anglické.

Přechody pro chodce pod náměstím jsou zvýšeny, aby byly bezbariérové a současně nutily řidiče ke zpomalení.

Součástí nového náměstí jsou veřejné toalety s oddělenými kabinami pro muže, ženy a invalidy. Ti je mohou využívat zdarma pomocí euroklíče, zatímco ostatní uživatelé si zaplatí pětikorunu.

Lidé ze starého Šumbarku se také mohou těšit na to, že i na jejich náměstí bude o vánocích velký nazdobený strom. Protože velká plocha náměstí je určena výhradně pro pěší, mohou se na náměstí konat různé kulturní akce nebo shromáždění.