Na začátku každého roku se lidé postupně zbavují nevhodných zvířecích dárků, které poté končí v útulcích. Největší nápor býval koncem února, ale letos mají problémy už nyní.

„Loni jsme v tuto dobu konstatovali, že nás nápor s nechtěnými psy teprve čeká. Ale letos je situace mnohem horší. Momentálně už jsme plní, když máme v útulku jednaosmdesát psů. Lidé se začali psů, které dostali pod vánoční stromek, zbavovat už v prosinci, což nikdy nebylo. V tomto ohledu to je opravdu zlé,“ uvedla vedoucí útulku Dagmar Poláková.

Ta poukázala hlavně na velkou nezodpovědnost lidí, kteří se ke zvířatům chovají jako k věcem a psa si pořídí s tím, že ho poté případně dají do útulku.

„Když se lidé rozhodnou psa pořídit, měli by uvážit vážnost tohoto rozhodnutí. Není přece normální, aby si pejska koupili, a pak ho za týden odložili,“ kroutila Poláková nechápavě hlavou. V minulém týdnu řešili zaměstnanci plného útulku problém se zatoulanou kozou, která komplikovala dopravu v Prostřední Suché. Strážníci chtěli kozu umístit původně v útulku, ale ten pro umístění tohoto zvířete není přizpůsoben.

„To ale vůbec neznamená, že bychom se o kozu nepostarali. Operativně jsme našli rychlé řešení a zajistili její umístění ve stáji u pana Drabíka. Koza se musí podojit a je nutné věnovat jí jinou pozornost než psům. Proto máme v těchto případech náhradní řešení. Ale případy, kdy se zatoulá koza, jsou velmi ojedinělé. Majitel se navíc rychle našel,“ dodala Poláková.